Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Paneurópska únia bola jedným z prvých nápadov európskej integrácie. Vznikla v roku 1922 vo Viedni a hovorí sa o nej ako o najstaršom európskom hnutí za zjednotenie Európy. Je aktívna doteraz, v Európskom parlamente má v súčasnosti približne 100 členov. Medzi hlavné myšlienky patrí zachovanie regionálnej a kultúrnej identity s dôrazom na subsidiaritu a rýchle rozšírenie EÚ na všetky európske štáty. Heslom je „Paneurópa je celá Európa“.

Počas druhej svetovej vojny vznikalo viacero myšlienok európskej integrácie a povojnového usporiadania, z mnohých nápadov bol však počas vojny zrealizovaný iba jeden, takzvaný Benelux. Pôvodne bol hospodárskou úniou štátov Belgicko, Holandsko a Luxembursko, čo sa zmenilo v roku 1958 novou dohodou. Tá zmenila povahu organizácie na Hospodársku úniu, vstúpila však do platnosti až dva roky po podpísaní. Hospodárska únia umožňuje voľný pohyb ľudí, kapitálu, služieb a tovarov a sídlo má v Bruseli. V povojnových časoch bol veľkým bojovníkom za zjednotenie európskych štátov Winston Churchill, ktorý vyzýval na vznik Spojených štátov európskych. Na jeho podnet vzniklo dokonca v Anglicku Hnutie za zjednotenú Európu. V Paríži to bola Európska únia federalistov, ktorá bola neskôr premenovaná na Európske federalistické hnutie.

Európska parlamentná únia bola miestom, kde sa sústreďovali členovia národných parlamentov a vznikla s cieľom spoločnej koordinácie pri vytváraní nátlaku na svoje vlády. Prvým krokom pre politické a vojenské zjednotenie Európy bolo založenie NATO a Rady Európy. Dosiahnutie jednoty európskych štátov bolo hlavným cieľom Rady, ktorá vznikla v roku 1949.

Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ, predchodca Európskej únie bolo vrcholom procesu európskej integrácie. Rozdiel spočíval najmä vo fakte, že organizácia bola vytvorená na základe myšlienky nadnárodného fungovania, nie medzinárodnej spolupráce krajín. V súčasnosti je Európska únia založená na zóne voľného obchodu, colnej, hospodárskej a menovej únii, spoločnom voľnom trhu a politickej únii, ktorá je najvyšším stupňom európskej integrácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.