Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2016, 14:11

Európska komisia chce zriadiť únijný obranný fond. Pomôže s nákupom vojenského vybavenia

Komisia chce, aby členské štáty fond využívali pre nákup spoločného vojenského vybavenia.

Európska komisia chce zriadiť únijný obranný fond. Pomôže s nákupom vojenského vybavenia
Zdroj: Reuters

Európska komisia dnes navrhla zriadiť únijný obranný fond, ktorým chce podporiť investície do výskumu obranných technológií a pomôcť členským štátom so spoločným nákupom vojenského vybavenia. Podľa podpredsedu komisie pre rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrkiho Katainena by fond mal poskytnúť ročne zhruba päť miliárd eur.

Navrhovaný fond podľa komisie otvorí členským štátom dve okná. O prvom z nich komisia hovorí ako o oknu pre výskum, o druhom potom ako o oknu pre schopnosti. V podpore výskumu komisia navrhla pre nadchádzajúci rok uvoľniť z rozpočtu EÚ 25 miliónov eur na obranné záležitosti.

Z rozpočtu chce postupne poskytovať vyššie sumy tak, aby do roku 2020 nárast takýchto výdavkov predstavoval 90 miliónov eur. Po roku 2020 komisia chystá osobitný výskumný program pre obranu s odhadovanou sumou 500 miliónov eur ročne.

Pokiaľ ide o spomínané okno pre schopnosti, komisia chce, aby členské štáty fond využívali pre nákup spoločného vojenského vybavenia. Agentúra Reuters poznamenala, že v rámci ústupkov zadĺženým krajinám ako Francúzsko či Taliansko, by kapitálové príspevky členských štátov do fondu stáli mimo štátne rozpočty.

To by príslušným krajinám uľahčilo udržať rozpočtový deficit pod troma percentami hospodárskeho výkonu, ako EÚ požaduje. Táto výnimka sa však bude týkať len tých prostriedkov, ktoré nebudú využité k priamemu nákupu vybavenia.

Európske krajiny k úvahám o potrebe viac investovať do vlastnej obrany vedú nielen horšie vzťahy s ruským susedom v posledných rokoch, ale aj opakovane zaznievajúce hlasy z USA a Severoatlantickej aliancie.

Na potrebu zvýšiť obranné výdavky upozorňovala európskych spojencov už dosluhujúca administratíva prezidenta Baracka Obamu. Jeho nástupca Donald Trump dokonca varoval, že USA by nemuseli napadnutým krajinám pribehnúť na pomoc, ak nebudú v dostatočnej výške prispievať na svoju obranu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.