Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2016, 10:33

Metropoly bojujú za lepšie ovzdušie. Štyri mestá chcú budúcnosť bez naftových motorov

Znečistenie vo veľkých mestách začína byť čoraz pálčivejší problém.

Metropoly bojujú za lepšie ovzdušie. Štyri mestá chcú budúcnosť  bez naftových motorov
Zdroj: Reuters

Predstavitelia Paríža, Mexika City, Madridu a Atén uviedli, že do roku 2025 zakážu všetkým autám so vznetovým motorom prístup do mesta a implementujú zákony, ktoré zlepšia ovzdušie v mestách. Dodávajú, že vytvoria priestor na podporu alternatívnych vozidiel, chôdze a jazde na bicykli.

Vyhlásenie vydali na stretnutí v Mexiku. Viaceré svetové metropoly bojujú so znečistením, Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že ročne zomrú na následky znečisteného vzduchu tri milióny ľudí, píše BBC.com.

Spomínané mestá však ani zďaleka nepatria medzi tie najznečistenejšie na svete. Index znečistenia uvádza, že najhorším mestom v tomto ohľade je Akkra v Ghane, nasleduje libanonský Bejrút a egyptská metropola Káhira.

Mexico City obsadilo 17. miesto, nasleduje Paríž (83.), Atény (92.) a Madrid (113.) Z okolitých metropol má najznečistenejšie ovzdušie Kyjev (51. miesto), nasleduje Budapešť (126.), Varšava (129.) a Praha (160.)

Bratislava sa umiestnila na 150. mieste.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.