06.12.2016, 14:20

Lavrov: Povstalci, ktorí odmietnu odísť z východu Aleppa, budú zničení

Lavrov: Povstalci, ktorí odmietnu odísť z východu Aleppa, budú zničení
Zdroj: Reuters

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes upozornil, že protivládni povstalci, ktorí odmietnu opustiť východnú časť severosýrskeho mesta Aleppo, "budú zničení".

"Ak niekto odmietne odísť podobrotky, bude zničený. Tu inej cesty niet," vyhlásil Lavrov na dnešnej tlačovej konferencii v Moskve, ktorá sa konala po jeho rokovaniach s generálnym tajomníkom Rady Európy Thorbjörnom Jaglandom.

Lavrov však súčasne upozornil, že "povstalci zatiaľ (ani) nemajú čo odmietať", keďže dohoda o riešení situácie v Aleppe, kde sa vládna armáda snaží dobyť štvrte ovládané povstalcami, nie je schválená.

Vysvetlil, že Spojené štáty v pondelok nečakane stiahli svoje návrhy na urovnanie situácie v Aleppe.

Spojené štáty ich Rusku predložili minulý týždeň na ministerskej schôdzke v Ríme. Podľa Lavrova USA pripravili nové návrhy, ktoré sú však nateraz pre Moskvu neprijateľné, lebo to "opäť vyzerá ako pokus o získanie času", aby povstalci "dostali možnosť oddýchnuť si, chytiť druhý dych a doplniť zásoby".
Lavrov predtým navrhoval vyhlásiť v Aleppe prímerie, aby povstalci mohli ustúpiť.

Sýrska vláda však dnes uviedla, že o vyhlásení prímeria by sa nemalo uvažovať, kým dohoda o zastavení paľby "nebude zahŕňať odchod všetkých teroristov". Sýria potvrdzuje, že nedovolí, aby jej občania z východného Aleppa boli zadržiavaní teroristami ako rukojemníci, a vyvinie úsilie, aby ich oslobodila, uvádza sa v dnešnom vyhlásení sýrskeho ministerstva zahraničných vecí.

Člen opozičnej Sýrskej národnej koalície Ahmad Ramadán dnes v súvislosti s postojom Ruska k riešeniu situácie v Aleppe obvinil Moskvu, že sa snaží zmariť mierové rokovania. Upozornil, že Rusko chce, aby z Aleppa odišli nielen povstalci, ale aj zostávajúci civilisti.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.