06.12.2016, 16:10

"Musíme okupovať Britániu." Vodca donbaských separatistov blúznil o "zlatom veku Ruska"

Dobytie ukrajinskej metropoly Kyjev je podľa šéfa samozvanej Doneckej ľudovej republiky len čiastkovou úlohou.

zacharčenko
Zdroj: Reuters

Vodca donbaských separatistov Alexander Zacharčenko v talk-šou konzervatívnej ruskej televízie označil okupáciu Veľkej Británie za podmienku nástupu zlatého veku Ruska.

"Nestačí ani obsadiť Berlín, treba ísť ďalej a okupovať celú Britániu ako takú. Všetko zlo, všetok ruský osud spočíva v anglosaskom (regióne). Pokiaľ ho obsadíme, nastúpi podľa všetkých našich predpokladov zlatý vek Ruska," vyhlásil Zacharčenko v pondelkovom vysielaní televízie Cargrad TV, súkromného kanála šíriaceho krajne konzervatívne názory a pravoslávny extrémizmus.

Práve touto cestou sa podľa donbaského separatistu Rusku vrátia "stratené" územia. "Vrátime územie, ktoré stratilo ruské impérium, a navyše zaberieme územia, ktoré sme mali dostať od čias Krymskej vojny," dodal Zacharčenko. V súvislosti s Krymskou vojnou (1853-56) očividne hovoril o ruskej expanzii na Balkán, najmä do dnešného Rumunska a Moldavska.

Zo Zacharčenkovho príhovoru nie je jasné, či išlo o nadsádzku. Slová o dobytí Veľkej Británie vodca doneckých radikálov predniesol s vážnou tvárou. Tézy o rozšírení "ruského sveta" za hranice dnešnej Ruskej federácie sa nezriedka objavujú v prejavoch ideológov veľkoruského šovinizmu. Zatiaľ svoje plány ale obmedzovali obsadením rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.