06.12.2016, 16:48

Merkelová obhájila post šéfky strany, zaznamenala však výrazný pokles hlasov

Niektoré nemecké médiá preto už teraz hovoria o studenej sprche pre kancelárku.

Angela Merkelová
Zdroj: Reuters

Angela Merkelová povedie nemeckých kresťanských demokratov aj v ďalších dvoch rokoch. Na zjazde Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v Essene dnes získala takmer 90 percent hlasov. Tento výsledok je pritom presne na hranici toho, o čom sa pred zjazdom hovorilo ako o úspechu. Očakávalo sa však, že Merkelová túto hranicu prekoná.

Nemecká kancelárka dnes získala 845 z 944 platných hlasov, čo predstavuje 89,5 percenta. Výsledok voľby Merkelová, ktorá nemala protikandidáta, prijala a spolustraníkom poďakovala za dôveru.

Oproti hlasovaniu pred dvoma rokmi, keď sa pre ňu vyslovilo 96,7 percenta delegátov, je ale dnešný výsledok výrazným poklesom. Nižšie percento hlasov - 88,4 - dostala Merkelová, ktorá CDU vedie už takmer 17 rokov, len v roku 2004, keď ešte nebola kancelárkou.

Úbytok hlasov pre šesťdesiatdvaročnú političku, ktorá bude budúci rok už po štvrtýkrát kandidovať na kancelárku, vnímajú pozorovatelia najmä ako výraz nespokojnosti časti kresťanských demokratov s jej utečeneckou politikou. Ten bol dnes dobre viditeľný aj v prejavoch niektorých delegátov na straníckom zjazde.

Aj napriek nepopularite niektorých krokov Merkelovej, ktorá v poslednej dobe svoju utečeneckú politiku veľmi zmenila, sa ale očakávalo, že ju do volebného roku 2017 zjazd vyšle s výraznejšou podporou. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.