Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2016, 10:50

Parížanov dusí smog, v meste platia výrazné dopravné obmedzenia

Radnica podnikla viacero krokov, ktoré majú hladinu znečistenia znížiť.

Parížanov dusí smog, v meste platia výrazné dopravné obmedzenia
Zdroj: TASR

Znečistenie ovzdušia v Parížskej oblasti si dnes opäť vynútilo obmedzenia v cestnej doprave. Po cestách môžu jazdiť len autá s nepárnymi evidenčnými číslami. Tieto opatrenia platia v Paríži a 22 okolitých obciach. Podobné opatrenie platilo v parížskej aglomerácii aj v utorok, keď však po cestách smeli jazdiť autá s párnymi ŠPZ.

Smog si doteraz vynútil podobné obmedzenia zo strany prefektúry iba trikrát, a to v októbri 1997, marci 2014 a marci 2015. Parížska radnica pôvodne žiadala obmedzenia v automobilovej doprave už v pondelok, nakoniec však platili vo francúzskom hlavnom meste iba rýchlostné limity.

Aspoň tri osoby

Ako informoval spravodajský web France Info, jazdiť dnes môžu aj autá, ktoré síce nemajú nepárne evidenčné číslo, ale - v rámci zdieľania - v ňom cestujú aspoň tri osoby. Obmedzenia sa nevzťahujú ani na elektrické a hybridné automobily, policajné autá a sanitky, zásobovacie autá a automobily registrované v cudzine.

V platnosti je aj nariadenie o znížení rýchlosti na veľkých dopravných križovatkách v oblasti Ile-de-France, kde je dnes povolená rýchlosť znížená na 20 km/h. Nerešpektovanie nariadení policajnej prefektúry môže polícia trestať pokutou 22-35 eur, prípadne aj "okamžitou imobilizáciou automobilu" a nasadením tzv. papuče.

Doprava zadarmo 

Parížska prefektúra vyzvala obyvateľov Ile-de-France, aby v danej situácii obmedzili jazdu autom a v prípade nutnosti dali prednosť tzv. zdieľaniu - spolujazde v aute suseda či kolegu z práce -, prípadne využili sieť požičovní áut a bicyklov Autolib či Vélib.

V snahe motivovať Parížanov a obyvateľov priľahlých obcí, aby nepoužívali svoje autá, je od pondelka verejná doprava - metro, autobusy, električky, ako aj rýchlostné vlaky RER - zadarmo. Prevádzkovatelia týchto typov dopravy takto denne na tržbách prichádzajú o štyri milióny eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.