Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2021, 13:24

Hladomor bokom. Vychudnutý Kim Čong-un usporiadal obriu vojenskú prehliadku

  • Severokórejskí experti poznamenali, že snímky severokórejského vodcu, ktorý sa ukázal v krémovom obleku, ukazujú, že výrazne schudol.
  • Podporili tak správy zo štátnych médií, ktoré o tom informovali už v júni.
Hladomor bokom. Vychudnutý Kim Čong-un usporiadal obriu vojenskú prehliadku
Zdroj: Reuters

Severná Kórea usporiadala obriu vojenskú prehliadku v Pchjongjangu pri príležitosti 73. výročia založenia krajiny. Oslavy si nenechal ujsť ani Kim Čong-un, ktorý z balkóna mával davu.

Svetové médiá píšu o tom, ako výrazne vodca schudol. Pozornosť vzbudilo aj to, že krajina nepredstavila žiadne novinky raketového arzenálu.

​Severokórejský vodca Kim Čong-un na námestí Kim Ir-sena mával davu, v miestnych novinách Rodong Sinmun však nebola žiadna zmienka o tom, že by predniesol reč.

Počas prehliadky nad hlavným mestom preleteli lietadlá a ulicami sa tiahli sprievody pochodujúcich vojakov v plynových maskách a oranžových skafandroch, robotníkov, výskumníkov a "jednotiek prevencie mimoriadnych chorôb", píše CNN.

Z fotografií je zrejmé, že počas osláv pravdepodobne nebola predstavená žiadna novinka raketového arzenálu.

Na vojenských prehliadkach sú často predvádzané nové alebo aktualizované verzie rakiet. Počas prehliadky v januári severokórejská armáda napríklad odhalila, čo podľa analytikov bola nová balistická raketa odpaľovaná z ponorky.

Severokórejskí experti poznamenali, že snímky severokórejského vodcu, ktorý sa ukázal v krémovom obleku, ukazujú, že výrazne schudol. Podporili tak správy zo štátnych médií, ktoré o tom informovali už v júni.

"Je pozoruhodné, ako zdravo Kim Čong-un vyzerá na včerajších fotografiách," tweetoval Martyn Williams, spolupracovník projektu 38 North, ktorý o krajine informuje.

"Akokoľvek to robí - a existujú o tom teórie - vyzerá oveľa lepšie, než pred niekoľkými mesiacmi," napísal.

V správach štátnych médií nebola spomenutá vodcova mladšia sestra a vysoká funkcionárka Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Kim Jo-Čong.

Táto notoricky samotárska krajina prerušila v roku 2020 takmer všetky svoje spojenia s vonkajším svetom, aby zabránila prílivu prípadov koronavírusu. A zdá sa, že to fungovalo, Severná Kórea neohlásila závažné ohnisko covidu-19. Odborníci však pochybujú o tvrdeniach Pchjongjangu, že krajina nezaznamenala jediný prípad nákazy.

Väčšina zahraničných diplomatov a humanitárnych pracovníkov krajinu opustila, pričom uvádzala nedostatok tovaru a extrémne obmedzenia každodenného života.

V júni Kim vyhodil niekoľko vysokých úradníkov, ktorí nedokázali presadiť prísnu severokórejskú prevenciu proti covidu-19, uviedla štátna tlačová agentúra KCNA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.