Reuters
StoryEditor

Slovensko bude v roku 2019 predsedať OBSE

09.12.2016, 17:00
Autor:
TASRTASR

Päťdesiatsedem členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) schválilo kandidatúru Slovenska na predsedníctvo v OBSE v roku 2019. Odhlasovali to dnes šéfovia diplomacií na zasadnutí 23. ministerskej rady v Hamburgu. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Stano.

V súčasnosti je predsedníckou krajinou OBSE Nemecko, od 1. januára 2017 ho vystrieda Rakúsko.

O kandidatúre SR na predsednícky post hovoril vo štvrtok vo svojom vystúpení na zasadnutí v Hamburgu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Vyzdvihol, že Slovensko ponúka účastníckym štátom OBSE svoj potenciál, skúsenosti a odhodlanie pracovať pre mier a stabilitu. Slovensko dlhodobo poukazuje na to, že OBSE je jedným z najdôležitejších a najvýznamnejších nástrojov, ktoré má medzinárodné spoločenstvo k dispozícii pri riešení a predchádzaní konfliktom a zdrojom napätia na európskom kontinente.

Predsedníctvo v OBSE trvá jeden kalendárny rok a post úradujúceho predsedu vykonáva minister zahraničných vecí štátu, ktorý na daný rok získa predsednícku funkciu.

Úlohou OBSE je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, zdieľaných hodnôt a praktickou prácou. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov až po ekonomiku a ľudské práva.

01 - Modified: 2025-03-29 11:18:09 - Feat.: - Title: Lajčák bude premiérovi Robertovi Ficovi radiť v otázkach národnej bezpečnosti 02 - Modified: 2025-03-28 13:56:09 - Feat.: - Title: Lajčák bude Ficovým poradcom pre otázky západného Balkánu 03 - Modified: 2025-03-18 08:09:52 - Feat.: - Title: Slováci sa boja niečoho, čo vo Fínsku funguje. Severania sú absolútnou špičkou vo svete 04 - Modified: 2025-01-27 18:06:07 - Feat.: - Title: Lajčáka vo funkcii vyslanca EÚ pre srbsko-kosovský dialóg nahradí Dán Sörensen 05 - Modified: 2025-01-17 22:07:00 - Feat.: - Title: Bieloruská vláda pre voľby pozvala viac ako 400 pozorovateľov, OBSE nepríde
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. máj 2025 21:42