Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2016, 22:21

Petromonarchie exportujú do Nemecka islamský extrémizmus, varujú tajné služby

Petromonarchie exportujú do Nemecka islamský extrémizmus, varujú tajné služby
Zdroj: Reuters

Katar, Kuvajt a Saudská Arábia poskytujú stále väčšiu podporu ultrakonzervatívnej vetve islamu so zámerom dosiahnuť, aby sa zakorenila v Nemecku.

Informovali o tom dnes nemecké médiá s odvolaním sa na správu tajných služieb.

Náboženské organizácie z týchto troch štátov Perzského zálivu budujú v Nemecku mešity a školy, pričom do krajiny vysielajú tiež svojich kazateľov, píšu denník Süddeutsche Zeitung a štátne médiá.

Hoci saudskoarabská vláda zdôraznila nezávislú povahu týchto organizácií, nemecká rozviedka i kontrarozviedka prišla k záveru, že sú "úzko späté so štátnymi pozíciami v krajinách svojho pôvodu," napísal zmienený denník.

Domáce tajné služby uviedli ako príklad Spoločnosť za obnovu islamského dedičstva (RIHS) so sídlom v Kuvajte, pričom poznamenali, že nenašli "prakticky žiadny rozdiel" medzi misionárskou prácou RIHS a jej džihádistickou ideológiou.

Süddeutsche Zeitung však citoval tajné služby, podľa ktorých nebol zistený žiadny konkrétny dôkaz naznačujúci, že RIHS podporuje "násilné salafistické štruktúry a siete".

Nemecké tajné služby podľa mediálnych správ zostavili zoznam známych operatívcov a kazateľov, ktorým by mal byť zakázaný vstup do európskeho schengenského priestoru s voľným pohybom osôb a tovaru bez povinnosti hraničnej kontroly.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.