Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2016, 12:25

Po 70 rokoch chceme mierovú zmluvu. Kuril sa ale nevzdáme, odkázal Putin Japoncom

Putin má navštíviť Japonsko 15. a 16. decembra.

Po 70 rokoch chceme mierovú zmluvu. Kuril sa ale nevzdáme, odkázal Putin Japoncom
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin pred návštevou Japonska uviedol, že si želá úplnú normalizáciu vzťahov medzi oboma štátmi, nenaznačil však ochotu k ústupkom v územnom spore o časť Kurilských ostrovov.

Za anachronizmus však považuje, že obe krajiny doteraz, viac ako 70 rokov po skončení vojny, nemajú uzavretú mierovú zmluvu. Za prekážku v rozhovoroch o jej uzavretí považuje západné sankcie, uvalené na Rusko po anexii Krymu.

"To Japonsko si myslí, že má územné problémy, ale my sme ochotní to posudzovať," povedal Putin japonským novinárom. Uviedol tiež, že je ochotný rokovať o spoločnej hospodárskej činnosti aj na sporných ostrovoch, čo by malo zlepšiť ovzdušie vo vzájomných vzťahoch. Podmienkou ale je, že všetko sa bude odohrávať s rešpektovaním ruskej zvrchovanosti nad ostrovmi.

Japonsko a Rusko sa sporia o južnú časť súostrovia od roku 1945. Tokio vznáša na základe dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrovčekov Habomai, ktoré na konci druhej svetovej vojny anektoval Sovietsky zväz. Tokio, ktoré bolo vo vojne porazené, ruskú zvrchovanosť nad nimi neuznáva.

Ešte pred septembrovou schôdzkou s japonským premiérom Putin odmietol myšlienku postúpiť Japonsku jeden zo sporných ostrovov výmenou za intenzívnejšiu hospodársku spoluprácu s Tokiom. Vyhlásil vtedy, že Rusi svoje územie nepredávajú, ale usilujú o nájdenie takého riešenia, aby sa ani jedna necítila víťazom alebo porazeným.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.