Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2016, 14:00

Bude šírenie falošných správ trestné? Usilujú sa o to nemeckí vládni poslanci

Bude šírenie falošných správ trestné? Usilujú sa o to nemeckí vládni poslanci
Zdroj: Reuters

Stranícki kolegovia z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa snažia presadiť tresty za šírenie falošných správ, ktoré by podľa nich mohli ovplyvniť aj na budúcoročné parlamentné voľby.

"Cielené dezinformácie s úlohou destabilizovať štát by mali byť trestne stíhateľné," povedal dnes poslanec Patrick Sensburg médiám z vydavateľstva Funke Mediengruppe.

"Myslím, že rozumným opatrením by boli prísnejšie tresty, keďže (falošné správy) majú charakter cielenej kampane," uviedol zase ďalší poslanec za CDU Ansgar Haveling pre denník Rheinische Post.

"Rusko má záujem na tom, aby rozdelilo a znepokojilo našu spoločnosť, takže hrozba je veľká," povedal Haveling pre iný, regionálny denník Passauer Neue Presse.

Po tom, ako 8. novembra v amerických prezidentských voľbách pomerne prekvapivo zvíťazil republikánsky kandidát Donald Trump, upriamila sa pozornosť verejnosti a médií na to, do akého mohli úsudky voličov ovplyvniť práve falošné správy vydávajúce sa za legitímne médiá.

Samotná Merkelová vo svojom nedávnom vyjadrení v nemeckom parlamente uznala, že práve takéto správy by mohli zohrať úlohu aj v budúcoročných parlamentných voľbách. Dožadovala sa preto zavedenia nových spôsobov, ktoré by umožnili reguláciu informácií, a tiež sprísnenia opatrení proti nenávistným prejavom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.