Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2016, 08:15

Evakuácia z východného Aleppa sa odďaľuje, milície vracajú ľudí späť

Evakuácia z východného Aleppa sa odďaľuje, milície vracajú ľudí späť
Zdroj: Reuters

Evakuácia povstalcov a obyvateľov z východnej časti sýrskeho Aleppa dobytého armádou ešte nezačala. Informovala o tom exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) s tým, že dôvod nie je známy.

Podľa agentúry Reuters rebeli z prestojov obvinili šiitske milície bojujúce po boku vládnych síl. Podľa televíznej stanice Orient TV nie je vylúčené, že odchody z mesta začnú až vo štvrtok. Na evakuácii sa v utorok dohodla opozícia s Damaskom.

"Iránske milície vracajú ľudí späť," citoval Reuters jedného z predstaviteľov povstalcov. Tí však tvrdia, že aj napriek odkladu evakuácie naďalej platí prímerie.

Podľa skorších informácií provládnej aliancie bol začiatok evakuácie stanovený na 4:00 SEČ. Reuters ohlásil, že na hlavnej výjazdovej ceste z mesta čakalo s naštartovaným motormi asi dvadsať autobusov. Ďalšia desiatka autokarov stojí blízko, nikto do nich ale zatiaľ nenastúpil.

Obyvatelia východných štvrtí podľa Reuters spaľujú osobné veci, ktoré si so sebou nemôžu odviezť. V meste panujú obavy, že vojaci a milicionári začnú rabovať, akonáhle plne prevezmú moc.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin v utorok v Bezpečnostnej rade oznámil, že všetky vojenské operácie vo východnom Aleppe skončili a mesto podlieha kontrole sýrskej vlády. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun však tvrdil, že povstalci majú pod kontrolu ešte päť percent východných štvrtí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.