Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2021, 21:05

Rusko a Bielorusko odštartovali spoločné vojenské cvičenie. Susedné krajiny vyjadrili obavy

Spoločné cvičenie má demonštrovať pripravenosť oboch armád.

Rusko a Bielorusko odštartovali spoločné vojenské cvičenie. Susedné krajiny vyjadrili obavy
Zdroj: TASR / vo

Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok informovalo o začiatku spoločného rusko-bieloruského vojenského cvičenia, ktoré sa pod kódovým názvom Západ-2021 do 15. septembra koná na cvičiskách v Rusku a Bielorusku, ako aj v južnej časti Pobaltia.

Ako uviedla agentúra Interfax, na cvičení sa zúčastňuje personál vojenských kontingentov z Bieloruska, Kazachstanu a Ruska.

Náčelník generálneho štábu bieloruskej armády a prvý námestník ministra obrany Viktor Gulevič uviedol, že cvičenie má za cieľ demonštrovať vysokú pripravenosť armád Ruska a Bieloruska na spoločné akcie na zaistenie suverenity, územnej celistvosti a nezávislosti zväzového štátu Ruska a Bieloruska.

Gulevič ubezpečil, že "toto cvičenie neohrozuje ani európske spoločenstvo ako celok, ani konkrétne susedné krajiny".

Dodal, že spoločné strategické cvičenie Západ-2021 "má výlučne obranné zameranie". "Zlepšujeme výcvik vojakov a zvyšujeme pripravenosť vykonávať bojové misie," zhrnul Gulevič.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg už skôr vyzval Rusko, aby sa správalo predvídateľne a transparentne a zverejnilo počet vojenského personálu, ktorý sa zúčastní na cvičení Západ-2021. Pobaltské krajiny, ako aj Poľsko a Ukrajina sú totiž týmito manévrami znepokojené.

Podľa Interfaxu sa do cvičenia zapojí celkovo asi 200-tisíc ľudí. Z Ruska naň bolo vyslaných asi 2500 vojakov a dorazili aj kontingenty z iných krajín: ide o asi 500 vojakov z Arménska, Indie, Kazachstanu, Kirgizska, Mongolska, Pakistanu a Srí Lanky.

Ruské ministerstvo obrany spresnilo, že hlavná praktická časť cvičenia sa uskutoční na viacerých polygónoch v Rusku - Kaliningradskej, Pskovskej, Nižnonovgorodskej a Leningradskej oblasti, ako aj v južnej časti Baltského mora a na cvičiskách v Brestskej oblasti v Bielorusku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.