Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2016, 12:19

Jazdil som na motorke po meste a zabíjal zločincov, vychvaľoval sa filipínsky prezident

Kontroverzný filipínsky prezident Rodrigo Duterte vyhlásil, že osobne zabíjal ľudí podozrivých z drogových zločinov, keď bol starostom mesta Davao.

Jazdil som na motorke po meste a zabíjal zločincov, vychvaľoval sa filipínsky prezident
Zdroj: Reuters

Duterte týmto tvrdením obhajoval nekompromisnú kampaň úradov proti priekupníkom drog, počas ktorej bolo od konca júna na Filipínach zabitých okolo 5000 osôb.

"V Davae som to praktizoval osobne. Len aby som ukázal (policajtom), že keď to môžem urobiť ja, môžu aj oni," citovala agentúra AFP slová, ktoré Duterte predniesol v pondelok večer na podnikateľskom fóre.

Starostom 1,5 milionového mesta Davao, ktoré leží na juhu Filipín, bol Duterte 22 rokov. Bol vtedy oceňovaný za to, že sa mu podarilo vrátiť poriadok do mesta presláveného zločinnosťou. Podľa organizácií pre ľudské práva tam ale smrtiace komandá zabili stovky ľudí, prevažne drogových dílerov, ale aj narkomanov, drobných kriminálnikov a detí žijúcich na ulici.

"Jazdil som ulicami Davaa na veľkej motorke, sám som hliadkoval v uliciach a vyhľadával problémy. Skutočne som vyhľadával konfrontácie, aby som mohol zabíjať," povedal.

Duterte s obľubou šokuje svojimi výrokmi, z ktorých niektoré potom zmierni či odvolá. V októbri napríklad sám seba prirovnal k Adolfovi Hitlerovi a dodal, že "s radosťou vyvraždí" tri milióny narkomanov. Za odkaz na Hitlera sa potom ospravedlnil.

Duterteho protidrogové ťaženie v krajine kritizujú Spojené štáty, OSN, Európska únia i medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv. Duterte ale tento týždeň zopakoval, že sa protidrogovej kampane kvôli ľudským právam a kritike svetových vodcov, ako je americký prezident Barack Obama, vzdať nemieni.

Podľa Duterteho bola tretina z viac ako 5000 ľudí zabitých pri záťahoch proti priekupníkom drog usmrtená pri oficiálnych policajných akciách. Ostatní zahynuli za "nevyjasnených okolností".

Svedkovia vypovedajú, že maskovaní útočníci často vtrhnú do domov, ktoré boli označené ako domovy narkomanov alebo drogových priekupníkov, a obyvateľov povraždia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.