Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2016, 11:50

Západ v Sýrii prehral. Stratil vierohodnosť aj schopnosť pomôcť

Západ v Sýrii prehral. Stratil vierohodnosť aj schopnosť pomôcť
Zdroj: Reuters

Západ svojou chybnou politikou stratil vo vojne v Sýrii vierohodnosť aj schopnosť pomôcť civilistom. Povedal to predseda každoročnej mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger.

Ako nejednotnú, nerozhodnú a oneskorenú kritizovali reakciu Západu tiež experti nemeckej vládnej strany CDU aj opozičných Zelených, uviedol dnes server denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Nemožno požadovať zosadenie diktátora a potom zložiť ruky do lona a dúfať, že odstúpi dobrovoľne. So stratou svojej vierohodnosti prehral Západ aj schopnosť prísť na pomoc sýrskemu obyvateľstvu," povedal Ischinger. Ten pôsobil ako diplomat pri OSN, NATO, EÚ aj OBSE a na nemeckých ambasádach v Paríži, Londýne a Washingtone.

"Malo existovať niečo ako spoločná politika Západu, spoločná ponuka Rusku k spolupráci vo vzduchu i na zemi, odhodlanosť chrániť sa v núdzi sami a oznámenie, že na ruské vojenské angažmán odpovieme hospodárskymi sankciami. Nič z toho sa nestalo," uviedol šéf zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.

"Západ sa nezaoberal Sýriou, keď tam bolo 250 000 mŕtvych, ale až keď prišlo prvých 10 000 utečencov," povedal zahraničnopolitický hovorca Zelených a poslanec Omid Nouripour. "Táto ignorancia vytvorila vákuum, ktoré Putin vyplnil bombami," dodal v narážke na ruskú vzdušnú podporu jednotiek sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.