Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2016, 18:15

Čína spravila bezprecedentný krok. Zabavila výskumný aparát americkej armády

Incident sa stal vo štvrtok v medzinárodných vodách a Spojené štáty proti nemu oficiálne protestovali.

Čína spravila bezprecedentný krok. Zabavila výskumný aparát americkej armády
Zdroj: Reuters

Loď čínskeho vojenského námorníctva zabavila v Juhočínskom mori americkej armádnej výskumnej lodi podvodný aparát, povedal dnes agentúre Reuters zdroj z amerického Pentagonu. 

Oceánografická loď USNS Bowditch sa pohybovala severozápadne od filipínskeho zálivu Subic Bay a v okamihu zásahu čínskeho plavidla sa podmorský aparát pokúšala vytiahnuť z mora.

Podľa činiteľa Pentagonu loď vykonávala "legálny vojenský prieskum vôd Juhočínskeho mora". Cieľom výskumu bolo získať údaje o slanosti, teplote a čistote morskej vody, čo sú dáta dôležité pre prácu armádnych sonarov.

​Spojené štáty v oficiálnej demarši požiadali o okamžité vrátenie aparátu. Čína príjem demarše potvrdila, ale neodpovedala na ňu.

Incident podľa agentúry Reuters zvýši obavy Washingtonu z rastúcej vojenskej prítomnosti Číny v oblasti, ktorá je predmetom silnejúcich územných sporov.

Nedávne satelitné snímky ukázali, že Peking na siedmich umelých ostrovoch v Juhočínskom mori inštaloval protilietadlové a protiraketové systémy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.