Aby sa krajina stala držiteľom ocenenia "Krajina roka" podľa prestížneho britského týždenníka Economist, musia byť jej obyvatelia svedkom výrazného zlepšenia. Nestačí, aby bola krajina "len" bohatá a žila v mieri, uvádza web Economist.com. Redakcia vyberala z viacerých krajín.
Jednou z nich je Estónsko. Podľa týždenníka čelí táto pobaltská krajina hrozbám Vladimira Putina, no dokáže plniť kritériá NATO a na obranu vynakladá dve percentá HDP ročne. Jej žiaci sa v testovaní PISA umiestnili veľmi dobre, vzhľadom na fakt, že ide o jednu z najchudobnejších štátov v Európe. Narozdiel od tých našich (písali sme tu).
Úspešný Island
Ďalším adeptom bol Island. Ide o najrýchlejšie rastúcu bohatú krajinu v roku 2016. Economist pripomína aj výhru islandských futbalistov nad tými anglickými na futbalových ME. Medzi favoritov bola zaradená aj Čína. Economist pripomína, že síce ide o diktátorskú krajinu, no exceluje v dvoch dôležitých ukazovateľoch.
Prvým je to, že krajina už dosiahla svoj objem výpúštaných emisií (alebo tak urobí v priebehu dekády) a tiež to, že 14 miliónov obyvateľov sa dokázalo vymaniť z chudoby. Ďalší z favoritov je tiež z Ázie, konkrétne ide o Taiwan.
"Triezva" Kanada
Voliči ostrovného štátu si za prezidentku vybrali ženu, konkrétne Tsai Ing-wen, ktorá čelí "šikane" z Číny, no dokáže sa s ňou zatiaľ dobre popasovať. Economist pripomína, že Taiwan je zraniteľný a veľa bude záležať na Trumpovom postoji a jeho vzťahu k "politike jednej Číny".
Ďalšieho kandidáta na ocenenie by sme našli v Severnej Amerike, konkrétne v Kanade. Tá, podľa Economistu, odolala populizmu a ostala "triezva a liberálna". Týždenník tiež vyzdvihuje kanadskú politiku voči utečencom.
Víťazom sa stáva...
Celkového víťaza však nájdeme v Južnej Amerike. Ocenenie "Krajina roka" patrí podľa Economistu Kolumbii. Krajina ukončila konflikt s povstaleckou skupinou FARC, za čo si jej prezident Juan Manuel Santos vyslúžil Nobelovu cenu mieru. Ukončil sa tak konflikt, ktorý mal za následok tisíce obetí a utečencov. Kolumbijčania odmietli prvé referendum o dohode, ktorú považovali voči povstalcom za príliš miernu.
Po zverejnení výsledkov referenda si obe strany sadli k stolu a problémové časti upravili. Nová dohoda je teraz v parlamente. Economist pripomína, že dohoda obsahuje viacero kontroverzných kompromisov, no dodáva, že Kolumbia sa víťazom stala zaslúžene.
Pre zaujímavosť, minuloročnými víťazmi sa stali Tunisko a Mjanmarsko.