Reuters
StoryEditor

Prestížny britský týždenník The Economist vybral "Krajinu roka"

22.12.2016, 14:30
Autor:
rdurdu
Nestačí, aby krajina bola iba bohatá a žila v mieri. Je potrebné, aby jej obyvatelia zažili výrazné zlepšenie.

Aby sa krajina stala držiteľom ocenenia "Krajina roka" podľa prestížneho britského týždenníka Economist, musia byť jej obyvatelia svedkom výrazného zlepšenia. Nestačí, aby bola krajina "len" bohatá a žila v mieri, uvádza web Economist.com. Redakcia vyberala z viacerých krajín.

Jednou z nich je Estónsko. Podľa týždenníka čelí táto pobaltská krajina hrozbám Vladimira Putina, no dokáže plniť kritériá NATO a na obranu vynakladá dve percentá HDP ročne. Jej žiaci sa v testovaní PISA umiestnili veľmi dobre, vzhľadom na fakt, že ide o jednu z najchudobnejších štátov v Európe. Narozdiel od tých našich (písali sme tu).

Úspešný Island

Ďalším adeptom bol Island. Ide o najrýchlejšie rastúcu bohatú krajinu v roku 2016. Economist pripomína aj výhru islandských futbalistov nad tými anglickými na futbalových ME. Medzi favoritov bola zaradená aj Čína. Economist pripomína, že síce ide o diktátorskú krajinu, no exceluje v dvoch dôležitých ukazovateľoch.

Prvým je to, že krajina už dosiahla svoj objem výpúštaných emisií (alebo tak urobí v priebehu dekády) a tiež to, že 14 miliónov obyvateľov sa dokázalo vymaniť z chudoby. Ďalší z favoritov je tiež z Ázie, konkrétne ide o Taiwan.

"Triezva" Kanada

Voliči ostrovného štátu si za prezidentku vybrali ženu, konkrétne Tsai Ing-wen, ktorá čelí "šikane" z Číny, no dokáže sa s ňou zatiaľ dobre popasovať. Economist pripomína, že Taiwan je zraniteľný a veľa bude záležať na Trumpovom postoji a jeho vzťahu k "politike jednej Číny".

Ďalšieho kandidáta na ocenenie by sme našli v Severnej Amerike, konkrétne v Kanade. Tá, podľa Economistu, odolala populizmu a ostala "triezva a liberálna". Týždenník tiež vyzdvihuje kanadskú politiku voči utečencom.

Víťazom sa stáva...

Celkového víťaza však nájdeme v Južnej Amerike. Ocenenie "Krajina roka" patrí podľa Economistu Kolumbii. Krajina ukončila konflikt s povstaleckou skupinou FARC, za čo si jej prezident Juan Manuel Santos vyslúžil Nobelovu cenu mieru. Ukončil sa tak konflikt, ktorý mal za následok tisíce obetí a utečencov. Kolumbijčania odmietli prvé referendum o dohode, ktorú považovali voči povstalcom za príliš miernu.

Po zverejnení výsledkov referenda si obe strany sadli k stolu a problémové časti upravili. Nová dohoda je teraz v parlamente. Economist pripomína, že dohoda obsahuje viacero kontroverzných kompromisov, no dodáva, že Kolumbia sa víťazom stala zaslúžene.

Pre zaujímavosť, minuloročnými víťazmi sa stali Tunisko a Mjanmarsko. 

01 - Modified: 2024-11-04 11:00:00 - Feat.: - Title: Zuzka žije v Kanade: Ľudia sú tu milší, ako Slováci. Do krajiny vás nepustia, ak nemáte na účte určitú sumu peňazí 02 - Modified: 2024-11-04 06:40:59 - Feat.: - Title: Traja čínski tajkonauti sa po šiestich mesiacoch bezpečne vrátili na Zem 03 - Modified: 2024-11-03 17:41:38 - Feat.: - Title: Aktivita v čínskom výrobnom sektore sa v októbri vrátila k rastu 04 - Modified: 2024-11-03 11:02:19 - Feat.: - Title: Návšteva Číny potvrdzuje novú kvalitu bilaterálnych vzťahov, vyhlásil Fico 05 - Modified: 2024-11-02 17:41:37 - Feat.: - Title: Slováci môžu navštíviť Čínu bez víza. Šimkovičová v Pekingu rokovala o posilnení spolupráce v oblasti kultúry
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. november 2024 12:13