23.12.2016, 11:39

Donald Trump je pre Rusko lepším spojencom než Barack Obama

Donald Trump je pre Rusko lepším spojencom než Barack Obama
Zdroj: Reuters

Rusko nerokuje s budúcou americkou vládou o postupe v Sýrii, zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa však vidí ako lepšieho partnera na rokovanie ako Baracka Obamu. Povedal to dnes námestník ruského ministra zahraničia Gennadij Gatilov.

Trump podľa Gatilova nikdy nepodmienil riešenie sýrskej krízy odstránením prezidenta Assada. "Pre nás to znamená, že má viac priestoru pre taktizovanie ako súčasná Obamova vláda," citovala Gatilova agentúra Interfax.

Gatilov tiež uviedol, že Rusko uvíta, keď Spojené štáty zintenzívnia protiteroristické operácie v Sýrii. "Nemala by tu byť žiadna žiarlivosť alebo rivalita. Všetci by sme mali premýšľať o zjednotení našich snáh," povedal.

Námestník oznámil, že v polovici januára očakáva v Kazachstane nové mierové rokovania o Sýrii, ako ich pripravujú Moskva, Ankara a Teherán. Rokovať sa má o krokoch potrebných na to, aby v Sýrii nastal pokoj zbraní.

Ministri zahraničia a obrany Ruska, Iránu a Turecka sa po utorkovej schôdzi v Moskve zhodli, že sú tieto štáty ochotné pomôcť vyrokovať mier v Sýrii. Spojené štáty sa stretnutia nezúčastnili; svoju absenciu sa podľa agentúry Reuters snažili zľahčiť vyhlásením, že z ich strany nejde o "opovrhovanie" a že to neznamená, že americký vplyv na Blízkom východe upadá.

Mierové rokovania sa majú konať aj v Ženeve 8. februára, tentoraz v rámci schôdze OSN, uviedol splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura. Podľa Ruska majú kazašské rokovania byť skôr doplnením než konkurenciou rozhovorov organizovaných OSN.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.