Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2021, 14:43

Dánsko zaočkovalo väčšinu populácie a zrušilo posledné obmedzenia

Návrat k bežnému životu bol postupný a s dneškom skončilo aj posledné obmedzenie.

Dánsko zaočkovalo väčšinu populácie a zrušilo posledné obmedzenia
Zdroj: TASR/AP

Dánsko k dnešku ako prvý štát Európskej únie po 548 dňoch zrušilo všetky opatrenia proti šíreniu koronavírusu v bežnom živote. Podľa miestnych úradov si to krajina môže dovoliť vďaka vysokej zaočkovanosti. Agentúra AP ale uvádza, že obmedzenie stále platí pre vstup do Dánska zo zahraničia.

Návrat k bežnému životu bol postupný a s dneškom skončilo aj posledné obmedzenie, ktorým bola povinnosť predkladať digitálny covidový pas pri vstupe do nočných klubov. AP uvádza, že plne zaočkované sú v Dánsku viac ako štyri pätiny ľudí starších ako 12 rokov.

"Nepovedal by som, že je príliš skoro. Otvorili sme dvere, ale zároveň sme povedali, že ich môžeme znovu zatvoriť, ak to bude potrebné," povedal virológ Sören Riis Paludan z univerzity v Aarhuse. 

Vláda od dnešnej polnoci nepovažuje covid-19 za "ochorenie kriticky nebezpečné pre spoločnosť", teraz ide podľa nej o "bežné nebezpečné ochorenie".

Podľa štatistiky americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa sa v Dánsku, ktoré má 5,8 milióna obyvateľov, koronavírusom nakazilo necelých 351-tisíc ľudí a z nich 2604 zomrelo.

Od 14. augusta ľudia nemuseli nosiť ochranu nosa a úst vo verejnej doprave, začiatkom septembra sa otvorili nočné kluby, skončilo obmedzenie počtu účastníkov verejných podujatí a pri návšteve vnútorných priestorov reštaurácií, posilňovní alebo kaderníctiev nebolo nutné predkladať doklad o očkovaní alebo o negatívnom teste.

Respirátory zostali však povinné na letiskách a úrady odporúčajú, aby si ich ľudia nasadili, ak idú k lekárovi, do testovacích centier alebo do nemocnice. Odporúča sa tiež dodržiavať rozostupy.

"Strašiak koronavírusu nám zostal v hlave," pripustil istý štamgast jednej z kodanských reštaurácií.

AP pripomína, že britská vláda k 19. júlu zrušila zostávajúce protikoronavírusové opatrenia v Anglicku. Avšak koncom tohto mesiaca plánuje zaviesť covidové pasy pre vstup do nočných klubov a ďalších miest, kde sa stretáva veľké množstvo ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.