Reuters
StoryEditor

Zadržaný sa hájil načúvaním Boha. Bombu v lietadle, ktoré núdzovo pristálo v Prahe, nenašli

31.12.2016, 09:15
Poplach na letisku v Prahe spôsobil muž, ktorý sa vyhrážal bombou.

Všetkých 162 cestujúcich z lietadla, ktoré muselo v piatok večer núdzovo pristáť na pražskej Ruzyni kvôli bombovej hrozbe, odletelo v sobotu ráno náhradným spojom do Varšavy. Výbušnina sa na palube nenašla, zadržaný Poliak je podozrivý zo šírenia poplašnej správy.

"Lietadlo je stále u nás. O 7:25 dnes ráno odletel náhradný spoj s pasažiermi," uviedla v sobotu pre iDNES.cz hovorkyňa pražského letiska Marika Janoušková. Muža, ktorý sa bombou vyhrážal, v piatok pred deviatou večer zadržala polícia.

Polícia teroristický motív páchateľa vylučuje. "V tejto chvíli je muž umiestnený v policajnej cele s tým, že polícia kvalifikovala jeho konanie ako trestný čin šírenia poplašnej správy a ohrozenie vzdušného dopravného prostriedku, a takto ho odovzdá aj s návrhom na potrestanie prokurátorovi," uviedla v sobotu ráno v tlačovej správe hovorkyňa cudzineckej polície Kateřina Rendlová.

"Pri celom incidente nedošlo k zraneniu osôb, ani škode na majetku a prevádzka na letisku Václava Havla v Prahe je naďalej nedotknutá," dodala.

Po pristátí lietadla vycestovala na miesto zásahová jednotka cudzineckej polície, ktorá po vstupe na palubu vyzvala podozrivého muža, aby opustil lietadlo a nasledoval policajta. Ten ich výzvy neposlúchol, a preto boli podľa hovorkyne použité donucovacie prostriedky, s pomocou ktorých bol podozrivý muž z lietadla vyvedený.

"Jeho správanie nebolo agresívne ani inak problematické, avšak v danej chvíli s policajtmi nespolupracoval. K osobe podozrivého možno v tejto chvíli povedať iba toľko, že ide o 68-ročného muža poľskej národnosti, ktorý svoje konanie obhajoval načúvaním Boha," uviedla Rendlová.

"Z informácií, ktoré poznám, nevyplýva, že by bol opitý," uviedol v piatok k podozrivému český minister vnútra Milan Chovanec, ktorý večer na letisko dorazil. Mužov motív a to, či mal nejaké požiadavky, komentovať nechcel.

Na palube Boeingu 737-8AS spoločnosti Enter Air boli z väčšej časti cestujúci z Poľska. Lietadlo mierilo z Las Palmas na Kanárskych ostrovoch do Varšavy.

01 - Modified: 2022-08-16 18:52:00 - Feat.: - Title: Kauza v Česku: Odstupovať určite nebudem, odkázal minister vnútra Rakušan 02 - Modified: 2022-08-14 06:07:08 - Feat.: - Title: Na letisku v Canbere boli počuť výstrely, polícia zatkla muža 03 - Modified: 2022-08-13 14:47:21 - Feat.: - Title: V Prahe sa koná dúhový pochod. Zúčastnilo sa ho 60-tisíc ľudí, našli sa len dvaja odporcovia 04 - Modified: 2022-08-12 18:43:17 - Feat.: - Title: Dodávky ropy do Česka ropovodom Družba boli po ôsmich dňoch obnovené 05 - Modified: 2022-08-12 13:16:19 - Feat.: - Title: Problém, ktorý odstavil ropu aj Slovensku, je odstránený. Banka zmenila rozhodnutie, Kyjev obdržal platbu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. august 2022 09:54