08.01.2017, 00:18

Slováci ťažko nesú víťazstvo černošky v Miss Helsinki. Fínom to vysvetľujú na Facebooku

Môže sa zdať, že viac ako Fínov zaujalo víťazstvo mladej černošky Slovákov a Čechov.

Slováci ťažko nesú víťazstvo černošky v Miss Helsinki. Fínom to vysvetľujú na Facebooku
Zdroj: Facebook/Sephora Sefku Ikalaba

Súťaž krásy Miss Helsinki v piatok 6. januára vyhralo 19-ročné dievča tmavej pleti Sephora Ikalaba pôvodom z Konga.

Keď si však pozriete facebookovú skupinu Miss Helsinki, môžete nadobudnúť dojem, že viac ako Fínov zaujalo víťazstvo mladej černošky Slovákov a Čechov.

Pod titulnou fotkou tejto skupiny, na ktorej je Ikalaba spolu s dievčatami umiestnenými na druhej a tretej priečke, až podozrivo často narazíte na profily so slovenskými a českými menami.

Slováci a Česi svoje názory píšu často v angličtine, ale nevyhýbajú sa ani rodnému jazyku. Dokonca sa dá naraziť aj na írečité tuzemské vulgarizmy.

Do diskusie však svojimi komentármi prispeli ľudia z rôznych končín sveta.

Takmer výlučne ide o komentáre vyjadrujúce nevôľu nad víťazstvom mladej černošky, veľmi často urážlivé, neraz vulgárne a rasistické.  

„Dobre, no tak práve ma naplo,“ skonštatoval komentujúci v slovenčine. „Ale je černá,“ kontruje mu začudovaná Češka. Podľa ďalšieho Slováka je Ikalaba rómska utečenka zo Slovenska. „Opica,“ stroho a bez kreativity skonštatoval ďalší Slovák.

Pred pár dňami sa pritom našimi končinami prehnala vlna pohoršenia z černošského modela v letáku obchodného reťazca Lidl.

Rozhorčení Česi doslova zaplavili sociálne siete prejavmi svojho nesúhlasu. A tiež sa to neraz nieslo v xenofóbnom až rasistickom duchu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.