Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2017, 19:22

Moslimské Maroko zakázalo predaj buriek. Z dôvodu bezpečnosti

Zákaz sa stretol s nevôľou moslimských tradicionalistov.

Moslimské Maroko zakázalo predaj buriek. Z dôvodu bezpečnosti
Zdroj: Reuters

Marocké úrady zakázali výrobu, predaj a nosenie buriek, teda vrchných vrstiev odevu, ktoré vyznavačkám niektorých odnoží islamu zakrývajú celé telo vrátane tváre. Dôvodom opatrenia je podľa úradníkov zvýšenie bezpečnosti. Informáciu priniesla podľa agentúry AFP marocké médiá s odvolaním sa na obežník tamojšieho ministerstva vnútra.

Burka, ktorej odievanie je obvyklé predovšetkým na Blízkom východe, v Afganistane alebo Pakistane, je v Maroku veľmi vzácnym javom. Väčšina Maročaniek sa zahaľuje len hidžábom - šatkou, ktorá zakrýva vlasy. Marocký kráľ Muhammad VI. hlása umiernený islam. Podľa AFP je však v severoafrickom moslimskom štáte stále vidieť súperenie medzi modernosťou a konzervativizmom.

"Zločinci niekoľkokrát použili tento odev na páchanie zločinov," vysvetlil médiám zákaz burky predstaviteľ ministerstva vnútra. Narážal na atentáty, ktoré islamisti v Maroku spáchali v posledných rokoch. Pre predstaviteľky marockých žien je zákaz burky "významným krokom v boji proti náboženskému extrémizmu".

Zákaz naopak vyvolal nevôľu u tamojších salafistov a ďalších moslimských tradicionalistov. Tí sa obávajú, že obmedzenie bude rozšírené aj na nikab, odev, ktorý ponecháva nositeľkám úzky priezor. "Je možné, že sa Maroko blíži k zákazu nikábu, ktorý moslimky nosia už päť storočí? Ak sa tak stane, bola by to katastrofa," vyhlásil jeden šejk z radov miestnych salafistov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.