11.01.2017, 13:11

Čína demonštruje Taiwanu svoju moc. Popri ostrove preplávala jej lietadlová loď

Taiwanská armáda preplávanie monitorovala a vyzvala verejnosť na pokoj.

Liaoning
Zdroj: Reuters

Prvá čínska lietadlová loď dnes preplávala taiwanským prielivom, oznámilo dnes taiwanské ministerstvo obrany. Taiwanský prieliv od seba oddeľuje pevninskú Čínu a ostrov Taiwan, ktorý Peking považuje za svoju odštiepeneckú provinciu a ktorému v prípade vyhlásenia nezávislosti hrozí vojenským útokom. 

Plavidlo Liaoning sa spoločne s formáciou ďalších čínskych vojnových lodí prielivom vracalo z vojenského cvičenia v Juhočínskom mori. Toto 300 metrov dlhé plavidlo vzniklo úpravou starej sovietskej lietadlovej lode Varjag, ktorú Peking kúpil v roku 1998 od Ukrajiny bez motorov, navigácie a zbrojného vybavenia. Do aktívnej služby bol Liaoning zaradený v roku 2012 a vlani v novembri Čína informovala, že je loď bojaschopná.

Podľa niektorých analytikov je súčasná misia čínskej lietadlovej lode ukážkou, ako plánuje Čína plavidlo v budúcnosti využiť na podporu svojich teritoriálnych nárokov.

Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že Liaoning nevstúpil do taiwanských vôd, jeho trasa ale križovala vzdušnú identifikačnú zónu ostrova. Taiwanská armáda v reakcii nasadila svoje lietadlá a lode, aby preplávanie Liaoningu 160 kilometrov širokým prielivom "sledovali a monitorovali".

Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Taiwan napriek tomu funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne pokračuje režim jednej strany.

Napätie medzi Taiwanom a Čínou sa zvýšilo, keď bola vlani do funkcie taiwanskej prezidentky zvolená politička Cchaj Jing-wen. Tá je predstaviteľkou taiwanskej Demokratickej pokrokovej strany (DPP), ktorá je tradične vnímaná ako sila presadzujúca nezávislosť Taiwanu na pevninskej Číne alebo minimálne zachovanie súčasného stavu.

Minulý mesiac Čínu rozhorčilo, keď taiwanská prezidentka telefonovala novozvolenému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Od roku 1979, keď Spojené štáty s Taiwanom prerušili oficiálne diplomatické vzťahy, to bolo prvýkrát, čo úradujúci či designovaný šéf Bieleho domu hovoril s vodcom tohto ostrova.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.