11.01.2017, 14:46

Ľudstvo musí reagovať na päť základných problémov, varuje Svetové ekonomické fórum

Odpoveďou by malo byť prehĺbenie spolupráce.

svetové ekonomické fórum
Zdroj: Reuters

Svet musí v roku 2017 reagovať na päť základných problémov, uviedlo vo svojej výročnej správe Svetové ekonomické fórum (WEF). Experti medzi ne zaradili predovšetkým politické napätie v mnohých spoločnostiach.

Podľa WEF bude svet v roku 2017 vystavený mnohým rizikám, medzi ktoré počíta vzostup populistov, stúpajúcu sociálnu nerovnosť a nárast ekologických hrozieb. Politickí a ekonomickí lídri musia na aktuálne výzvy reagovať užšou spoluprácou, uviedlo Svetové ekonomické fórum vo svojej správe o globálnych rizikách, ktorú dnes predstavilo v Londýne.

"V prvom rade musíme zdvojnásobiť naše úsilie, aby sme ochránili a posilnili systém celosvetovej spolupráce," požadujú autori správy. Len spoločným úsilím je možné zabrániť nárastu biedy a nestability v najbližšom desaťročí. "Rok 2017 je rozhodujúcim bodom pre svetové spoločenstvo," uviedol zakladateľ WEF Klaus Schwab v predhovore správy.

WEF identifikovalo vo svojej výročnej štúdii päť základných problémov pre tento rok. Medzi ne patrí spoločenské napätie, ako je nárast polarizácie a nacionalizmu po volebných úspechoch populistických strán a politikov. "Dôležité je v tejto situácii zabezpečiť, aby ľudia viac profitovali z rastu ekonomiky, aby sa zmieril rastúci nacionalizmus s mnohovrstvovou spoločnosťou".

Väčšina signálov polarizácie prichádza zo západných krajín, uvádza sa v správe s poukazom na budúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa a brexit. Avšak na celom svete existujú príklady intenzívneho odmietania status quo na domácej aj medzinárodnej úrovni. Experti konkrétne poukázali na Brazíliu, Filipíny a Turecko.

Ďalším nebezpečenstvom pre svet je nárast sociálnej e ekonomickej nerovnosti rovnako ako strach z migrácie, klimatické zmeny a teroristické útoky. Štúdia WEF bola vytvorená na základe prieskumu medzi približne 750 manažérmi a ekonómami.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.