Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2017, 11:30

Iracké jednotky dobýjajú strategickú Mósulskú univerzitu. Islamisti v nej vyrábali chemické zbrane

Dobytie Mósulskej univerzity je strategické pre postup k ďalším mostom cez Tigris.

Iracké jednotky dobýjajú strategickú Mósulskú univerzitu. Islamisti v nej vyrábali chemické zbrane
Zdroj: Reuters

Iracká armáda postúpila v bojoch o Mósul do areálu miestnej univerzity, informovala dnes agentúra AP s odvolaním sa na dvoch irackých dôstojníkov. Iracké špeciálne jednotky dnes obsadili druhý z piatich mostov cez rieku Tigris rozdeľujúcu mesto, ktorého západná časť je stále celá v rukách bojovníkov z organizácie Islamský štát (IS).

Špeciálne jednotky irackej armády vstúpili do areálu Mósulskej univerzity dnes ráno. Podľa agentúry AP ide o strategické územie, pretože leží na východnom brehu priamo pri rieke. Dobytie ďalších mostov potom pomôže irackej armáde vytlačiť bojovníkov IS z východnej časti mesta, ktorú už asi z 85 percent ovláda iracká armáda.

Postup k druhému mostu, nazývanému Most Slobody, a dosiahnutie univerzitného areálu prichádza deň potom, čo sa v bojoch o Mósul prvýkrát spojili vládne jednotky postupujúci do mesta zo severu a z východu. Z východu toto severoiracké mesto, ktoré je v rukách IS od roku 2014, dobývajú iracké protiteroristické jednotky, zo severu armáda.

Rozsiahly areál Mósulskej univerzity používal v minulosti IS ako svoju základňu, kde okrem iného v školskom laboratóriu podľa irackých zdrojov vyrábal chemické zbrane. Materiál na ich výrobu a expertov ale najskôr IS ešte pred bitkou o Mósul presunul do susednej Sýrie.

Ofenzíva v Mósule, ktorá sa začala vlani v októbri, je najväčšou irackou vojenskou operáciou od invázie vedenej Američanmi v roku 2003. Podieľajú sa na nej desiatky tisíc irackých vojakov, policajtov, členov kurdských síl, sunnitských kmeňových bojovníkov a príslušníkov šiitskych milícií. Zo vzduchu ju podporujú lietadlá medzinárodnej koalície na čele so Spojenými štátmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.