StoryEditor

Deti v krízových oblastiach bez škôl neprežijú

12.12.2016, 10:14
Autor:
UNICEFUNICEF
Deti v krízových oblastiach zachraňujú školy – okrem výučby im poskytujú útočisko, stravu, hygienické potreby aj zdravotnú starostlivosť. Bez vzdelania by mohli mať problém celé generácie. UNICEF a Európska únia spoločne pomáhajú v krajinách zasiahnutých krízou. Takisto počas uplynulého roka poukazovali na dôležitosť škôl medzi miliónmi mladých Európanov.

UNICEF a Európska únia spoločne pomáhajú aj deťom v Nepále. Krajinu zasiahlo 25. apríla 2015 ničivé zemetrasenie, ktoré pripravilo o život o život viac ako 8 800 ľudí, vrátane mnohých detí, a ďalšie prišli o školy, ktoré nevydržali otrasy. UNICEF a EÚ otvorili prvé provizórne učebne už po 27 dňoch po prírodnej katastrofe. „Vďaka tomu môžu mnohé deti opäť chodiť do školy a viesť normálny život. Bez škôl by mohla celá jedna generácia zostať bez vzdelania. Zároveň im škola vypĺňa všetky základné potreby – stravu, hygienu, zdravotnú starostlivosť. Aj preto sa deťom v Nepále pri zmienke o škole vybavujú pozitívne emócie,“ vysvetľuje projektová manažérka UNICEF Slovensko Erika Szabóová.

Vďaka škole sa deti dostali naspäť do normálneho režimu. Amoshova rodina prišla v roku 2015 o domov. „Mama mi povedala, že nemôžem stále myslieť len na minulosť a smútiť za tým, čo sme stratili,“ hovorí Amosh, pre ktorého škola znamená veľa. „Predtým som sa tu bál. Nemal som kamarátov a bál som sa, či sa mi v škole bude dariť. Ale veľa som sa učil, našiel som si kamarátov a teraz som tu veľmi šťastný,˝ dodáva.

Pomocou sociálnych sieti vyzýva mladých Slovákov, aby pomocou emojis vyjadrili svoj vzťah k škole, aj ambasádor Jaro Bekr. „Mal som sa vyjadriť pomocou emotikonov a emojis. Spravil som dva riadky. Prvý riadok je to, ako som sa cítil ráno, keď som mal vstávať, pred každou písomkou, pred každým diktátom. Bola to pre mňa smrť, to som nenávidel.  Druhý riadok je to, ako som sa cítil väčšinu času, so svojimi kamošmi na hodinách, ktoré som mal veľmi, veľmi rád.˝

Kampaň #EmergencyLessons oslovovala mladých ľudí vo veku 13 až 25 rokov počas väčšiny roka. Týmito videami sa celoeurópska úspešná kampaň končí. Oslovili ňou milióny mladých ľudí po celej Európe a poukázali na to, že aj keď je škola pre mladých Európanov samozrejmosťou, pre deti žijúce v krízových krajinách je záchranou.

Kampaň zavŕšilo spoločné stretnutie všetkých krajín v Bruseli uplynulý týždeň. Stretli sa na ňom mladí ambasádori a aktivisti z celej Európy aj s predstaviteľmi Európskej únie a UNICEF. Slovensko zastupoval Jaro Bekr aj mladý ambasádor Samuel Majdek. Jaro Bekr bol neoficiálnou tvárou celého stretnutia, vďaka dokumentu, ktorý natočil počas svojej cesty na konfliktom zmietanom Donbase. „Je neskutočné vidieť mladých ľudí zo všetkých kútov Európy, ktorí sa spojili na pomoc dobrej veci.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
globalne_loga

01 - Modified: 2024-12-15 07:50:00 - Feat.: - Title: V umelej inteligencii dominuje západné videnie sveta, to vytvára predsudky o mnohých krajinách 02 - Modified: 2024-12-15 07:00:00 - Feat.: - Title: O ľudských právach v menej rozvinutých krajinách rozhodujú tí, ktorí ich nežijú 03 - Modified: 2024-12-14 09:02:55 - Feat.: - Title: Znečistenie ovzdušia v Afrike ohrozuje milióny ľudí 04 - Modified: 2024-12-14 08:52:45 - Feat.: - Title: Ekocída ako zločin: Tichomorské štáty žiadajú zmenu právneho systému 05 - Modified: 2024-12-08 06:40:00 - Feat.: - Title: Indonézia v plnení klimatických cieľov zaostáva, v energetike stále dominuje uhlie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. december 2024 00:02