Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2017, 14:35

Trump chce presťahovať veľvyslanectvo USA do Jeruzalema. Koleduje si o tretiu intifádu

Ambasáda USA v Izraeli sa nachádza v Tel Avive rovnako ako väčšina zahraničných diplomatických zastupiteľstiev.

Trump chce presťahovať veľvyslanectvo USA do Jeruzalema. Koleduje si o tretiu intifádu
Zdroj: Reuters

Primátor Jeruzalema Nir Barkat sa domnieva, že nová americká administratíva to myslí vážne s myšlienkou presťahovať americké veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema.

Barkat tento názor vyslovil na základe svojich rozhovorov s predstaviteľmi novej americkej administratívy. V dnešnom rozhovore pre izraelský vojenský rozhlas Barkat súčasne upozornil, že "veľvyslanectvo sa nedá presťahovať za jeden deň", čím naznačil, že ak k sťahovaniu niekedy dôjde, zaberie to istý čas.

Izrael označuje Jeruzalem za svoje večné a nedeliteľné hlavné mesto; nároky naň - ako svoju metropolu a súčasť budúceho štátu - si však robia aj Palestínčania. Obe strany sa odvolávajú na biblické, historické a politické dôvody.

Islamistické hnutie Hamas upozornilo dnes prezidenta USA Donalda Trumpa na nebezpečenstvá, ktoré by priniesla realizácia jeho prísľubu presťahovať veľvyslanectvo USA do - podľa slov Hamasu - "okupovaného" Jeruzalema. Mohlo by to napríklad vyvolať spontánne, alebo organizované povstanie Palestínčanov.

Podobného názoru je aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý už tiež viackrát upozornil, že takýto krok Spojených štátov by bol vnímaný ako "agresia."

Ako dnes informoval izraelský rozhlas, Abbás v tejto súvislosti požiadal Jordánsko o sprostredkovanie priamej komunikácie s Bielym domom. Jordánsky kráľ Abdalláh II. mu to v nedeľu počas spoločnej schôdzky v Ammáne prisľúbil, informoval dnes izraelský spravodajský server Ynetnews.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.