Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2017, 21:55

Fakty budeme interpretovať odlišne. Trumpov hovorca obhajoval lož o počte ľudí na inaugurácii

Spicer cez víkend novinárom povedal, že účasť verejnosti na inaugurácii bola vôbec najvyššia ako na mieste, tak pri televíznych obrazovkách.

Fakty budeme interpretovať odlišne. Trumpov hovorca obhajoval lož o počte ľudí na inaugurácii
Zdroj: Reuters

Snahou Bieleho domu je novinárom nikdy neklamať, niekedy budeme ale fakty interpretovať odlišne. Na svojej prvej tlačovej konferencii to dnes vo Washingtone vyhlásil hovorca prezidenta USA Donalda Trumpa Sean Spicer. Reagoval tak na spory o počte účastníkov piatkovej prezidentskej inaugurácie, v ktorých médiá obvinili Trumpov štáb z klamstva.

Spicer cez víkend novinárom povedal, že účasť verejnosti na inaugurácii bola vôbec najvyššia ako na mieste, tak pri televíznych obrazovkách. Z porovnávacích fotografií, ktoré priniesli takmer všetky veľké médiá, bolo ale jasné, že na inauguráciu Trumpovho predchodcu Baracka Obamu prišlo oveľa viac ľudí. Dnes Trumpova poradkyňa Kellyanne Conwayová označila Spicerove výroky, podľa médií lživé, za "alternatívne fakty".

​Spicer dnes svoj kontroverzný výrok obhajoval. Odvolával sa pritom na televíznu sledovanosť a na on-line prenosy na internete. "Chceme mať s médiami zdravé vzťahy a udržiavať s nimi otvorený dialóg. Naším cieľom je nikdy novinárom neklamať, fakty ale budeme niekedy interpretovať odlišne," povedal Spicer.

Hovorca oznámil, že tlačové konferencie Bieleho domu chce nová vláda otvoriť "rôznym skupinám novinárov v krajine". Stane sa tak prostredníctvom videokomunikačnej služby Skype, pre ktorú budú v sále vyhradené štyri miesta. Možnosť klásť otázky tak podľa Spicera dostanú aj médiá, ktoré si spravodajcu v metropole USA nemôžu dovoliť.

Štáb Bieleho domu v nedávnej minulosti varoval, že chce mať zoznam účastníkov pravidelných tlačových konferencií pod kontrolou. Vyhlásenie prišlo krátko po tom, čo sa spravodajca televízie CNN na prvej Trumpovej tlačovke po zvolení dostal s prezidentom do stretu kvôli materiálom údajne zozbieraným v Moskve, ktoré majú prezidenta kompromitovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.