Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2017, 14:45

Lunárny nový rok sprevádzali aj napriek výzvam ohňostroje, Peking preto dusí smog

Vedenie mesta uviedlo, že koncentrácia škodlivých častíc bola v sobotu ráno druhá najhoršia za posledných päť rokov.

Lunárny nový rok sprevádzali aj napriek výzvam ohňostroje, Peking preto dusí smog
Zdroj: Reuters

Čína v noci na dnes oslávila príchod nového lunárneho roka, ktorý je v znamení kohúta. Tisíce ľudí sa dnes podľa agentúry AP vydávajú do chrámov, zapaľujú vonné tyčinky, modlia sa za šťastie a zdravie a navštevujú príbuzných a známych. Príchodu nového roka ako každoročne predchádzala niekoľkohodinová vlastenecká televíznej show s miliónovou sledovanosťou, ktorej hlavnými aktérmi boli tento rok čínski astronauti.

​Jedenástka kozmonautov vystúpila na hlavnom pódiu s obrou čínskou vlajkou v pozadí. Bol medzi nimi aj prvý Číňan vo vesmíre Jang Li-wej. Hviezdou večera bol podľa agentúry Reuters však osol, ktorý sa ukláňal na želanie a potriasal si kopytom s vystupujúcimi.

V centrálnom chráme v Pekingu sa dnes čaká až 80 000 ľudí, informovala čínska štátna televízia. K ďalším novoročným tradíciám patrí jedenie taštičiek plnených mäsovou plnkou so zeleninou a odpaľovanie ohňostrojov. Hlasné petardy, delobuchy a ďalšia zábavná pyrotechnika majú zaháňať zlých duchov. Ľudia sa tiež vzájomne navštevujú, vláda podľa agentúry Reuters očakáva až tri miliardy presunov.

Úrady v Pekingu však už v piatok vyzvali obyvateľov, aby ohňostroje neodpaľovali  a neprispievali tým k ďalšiemu znečisteniu ovzdušia. V centrálnej čínskej provincii Che-nan úrady ohňostroje v mestách úplne zakázali. Mnoho ľudí si ale napriek tomu v metropole ohňostroje neodpustila a obyvatelia mesta sa tak podľa Reuters prebudili do hustého a dusivého smogu. Vedenie mesta uviedlo, že koncentrácia škodlivých častíc bola v sobotu ráno druhá najhoršia za posledných päť rokov.

Kohút je desiatym znamením čínskeho horoskopu a pre rok 2017 k nemu pripadá oheň. Podľa astrológov by mal rok ohnivého kohúta byť v znamení spravodlivosti, odvahy, usilovnosti a kreativity. Nie je príliš vhodný k zmenám a riskantným projektom. Rok kohúta tak potrvá od 28. januára 2017 do 15. februára 2018. Potom prevezme vládu opica.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.