Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2017, 14:45

Lunárny nový rok sprevádzali aj napriek výzvam ohňostroje, Peking preto dusí smog

Vedenie mesta uviedlo, že koncentrácia škodlivých častíc bola v sobotu ráno druhá najhoršia za posledných päť rokov.

Lunárny nový rok sprevádzali aj napriek výzvam ohňostroje, Peking preto dusí smog
Zdroj: Reuters

Čína v noci na dnes oslávila príchod nového lunárneho roka, ktorý je v znamení kohúta. Tisíce ľudí sa dnes podľa agentúry AP vydávajú do chrámov, zapaľujú vonné tyčinky, modlia sa za šťastie a zdravie a navštevujú príbuzných a známych. Príchodu nového roka ako každoročne predchádzala niekoľkohodinová vlastenecká televíznej show s miliónovou sledovanosťou, ktorej hlavnými aktérmi boli tento rok čínski astronauti.

​Jedenástka kozmonautov vystúpila na hlavnom pódiu s obrou čínskou vlajkou v pozadí. Bol medzi nimi aj prvý Číňan vo vesmíre Jang Li-wej. Hviezdou večera bol podľa agentúry Reuters však osol, ktorý sa ukláňal na želanie a potriasal si kopytom s vystupujúcimi.

V centrálnom chráme v Pekingu sa dnes čaká až 80 000 ľudí, informovala čínska štátna televízia. K ďalším novoročným tradíciám patrí jedenie taštičiek plnených mäsovou plnkou so zeleninou a odpaľovanie ohňostrojov. Hlasné petardy, delobuchy a ďalšia zábavná pyrotechnika majú zaháňať zlých duchov. Ľudia sa tiež vzájomne navštevujú, vláda podľa agentúry Reuters očakáva až tri miliardy presunov.

Úrady v Pekingu však už v piatok vyzvali obyvateľov, aby ohňostroje neodpaľovali  a neprispievali tým k ďalšiemu znečisteniu ovzdušia. V centrálnej čínskej provincii Che-nan úrady ohňostroje v mestách úplne zakázali. Mnoho ľudí si ale napriek tomu v metropole ohňostroje neodpustila a obyvatelia mesta sa tak podľa Reuters prebudili do hustého a dusivého smogu. Vedenie mesta uviedlo, že koncentrácia škodlivých častíc bola v sobotu ráno druhá najhoršia za posledných päť rokov.

Kohút je desiatym znamením čínskeho horoskopu a pre rok 2017 k nemu pripadá oheň. Podľa astrológov by mal rok ohnivého kohúta byť v znamení spravodlivosti, odvahy, usilovnosti a kreativity. Nie je príliš vhodný k zmenám a riskantným projektom. Rok kohúta tak potrvá od 28. januára 2017 do 15. februára 2018. Potom prevezme vládu opica.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.