Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2017, 07:45

Do kanadskej mešity vtrhli ozbrojenci v kuklách. Zabili šesť ľudí

Kanadský premiér čin označil za teroristický útok na moslimov.

Do kanadskej mešity vtrhli ozbrojenci v kuklách. Zabili šesť ľudí
Zdroj: Reuters

Pri nedeľňajšom útoku na islamské kultúrne centrum v Quebecu na východe Kanady zomrelo podľa vyšetrovateľov šesť ľudí a ďalších osem bolo zranených. Polícia dnes tiež oznámila, že útok vyšetruje ako teroristický čin a že zatkla dvoch podozrivých. Kanadský premiér Justin Trudeau označil čin za "teroristický útok na moslimov" a vyjadril sústrasť pozostalým tohto "zbabelého činu".

Hovorkyňa quebeckej polície Christine Coulombeová povedala, že zomrelo šesť ľudí vo veku 35 až 70 rokov. Niektorí zo zranených sú podľa nej vo vážnom stave. V čase útoku bolo v mešite 39 osôb.

​Riaditeľ mešity Mohamed Yangui uviedol, že sa útok odohral v oddelení pre mužov. On sám na mieste v čase činu nebol, ale volali mu vraj ľudia, ktorí sa večernej modlitby zúčastnili.

Podľa svedkov vtrhli ozbrojenci do islamského centra, známeho ako veľká quebecká mešita. Motív ich činu je zatiaľ neznámy. Podľa svedkov mali na tvárach lyžiarske kukly.

Quebecká veľká mešita sa stala terčom vandalov vlani v júni, keď k jej vchodu niekto umiestnil prasačiu hlavu.

Nedeľný útok v Quebecu sa stal niekoľko dní potom, čo americký prezident Donald Trump podpísal výnos proti vstupu migrantov z krajín, s ktorými je spojená hrozba terorizmu. Kanadský premiér Trudeau na to cez víkend reagoval vyhlásením, že Kanada utečencov víta a nehľadí na ich vyznanie.

Newyorský starosta Bill de Blasio po útoku v Quebecu povedal, že New York sprísni bezpečnostné opatrenia v okolí mešít. "Všetci Newyorčania by mali byť bdelí. Ak si niečo všimnete, oznámte to. Naše modlitby dnes smerujú k ľuďom v meste Quebec, musíme držať spolu," napísal de Blasia na Twitteri.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.