Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2017, 21:38

Štát Washington zažaloval Trumpa pre protiimigračný dekrét, pridal sa aj Amazon

Štát Washington zažaloval Trumpa pre protiimigračný dekrét, pridal sa aj Amazon
Zdroj: TASR/AP

Štát Washington podal žalobu na prezidenta Donalda Trumpa za dekrét o zákaze vstupu občanov siedmich moslimských krajín do USA. Oznámil to dnes minister spravodlivosti štátu Bob Ferguson. Žalobu podľa neho podporia spoločnosti Amazon.com Inc. a Expedia Inc.

Žalobu na Trumpa a niektorých vysoko postavených úradníkov jeho vlády podal Ferguson dnes na federálnom súde v Seattli, najväčšom meste štátu Washington. Požaduje, aby kľúčové paragrafy exekutívneho príkazu boli označené za protiústavné a aby platnosť dekrétu bola pozastavená.

Štát Washington, ktorý leží na severozápade USA, sa tak stal prvým štátom americkej únie, ktorý sa kvôli novému prezidentovi obrátil na súd. Trump v piatok vydal exekutívny príkaz, ktorým na 90 dní zastavuje vstup do Spojených štátov občanom Iraku, Iránu, Sýrie, Líbye, Jemenu, Sudánu a Somálska. Krok zdôvodnil snahou ochrániť Američanov pred extrémistami.

Podľa Fergusona žalobu podporí globálny internetový predajca Amazon.com a tiež spoločnosť Expedia, ktorá prevádzkuje niekoľko veľkých turistických a hotelových on-line služieb. Ferguson bol jedným z ministrov spravodlivosti šestnástich amerických štátov, ktorí v nedeľu vo vyhlásení označili Trumpovo protiimigračné rozhodnutie za "neamerické a nezákonné".

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.