Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2003, 00:00

Hamas naznačuje prijateľnosť Izraela

Hamas si vie predstaviť palestínsky štát, ktorý by existoval popri Izraeli, uviedol v utorok v Gaze jeden z vodcov tohto radikálneho palestínskeho hnutia. Je to vôbec prvý náznak toho, že by táto radikálna skupina uvažovala o uznaní existencie Izraela.
Toto vyhlásenie od organizácie, ktorá predtým vyhlasovala za svoj cieľ deštrukciu Izraela, prišlo tesne po tom, ako sa objavili správy, že Hamas vyhlási dočasné zastavenie útokov na Izrael. Hamas sa dostal pod silný nátlak USA, Európskej únie, Egypta aj Palestínskej autonómie, ktoré požadujú zastavenie násilia a pohrozili mu zmrazením jeho účtov. "Pokiaľ ide o rétorické vyhlásenia, aby sme boli otvorení, nemôžeme zničiť Izrael. Praktické riešenie je pre nás mať svoj štát popri Izraeli," vyhlásil Abú Šanab, jeden z umiernenejších vodcov Hamasu. Pre svoju zmierlivejšiu pozíciu sa Šanab dostáva často do sporu s radikálnym vodcom Abdalom Azízom Rantísím.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.