donald trump prejavReuters
StoryEditor

Trump robil čistky. Odvolal ďalšieho Obamovho človeka aj ministerku, ktorá ho kritizovala

31.01.2017, 06:15
Autor:
TASRTASR

Americký prezident Donald Trump v pondelok odvolal z funkcie riaditeľa Amerického colného a imigračného úradu (ICE) Daniela Ragsdala a na jeho miesto vymenoval Thomasa Homana, ktorý mal na úrade od roku 2013 na starosti identifikáciu, zadržanie a deportáciu nelegálnych migrantov.

Oznámil to minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly, pod ktorého rezort úrad spadá.

Zosadil Obamovho človeka

Kelly neuviedol dôvody tejto výmeny. Vo vyhlásení pre médiá okrem iného vyjadril nádej, že Homan pomôže "zaistiť, aby boli naše imigračné zákony vo vnútrozemí Spojených štátov presadzované dôsledne v súlade s národným záujmom".

Minister zároveň pripomenul, že Homan pôsobil v newyorskej polícii a pohraničnej stráži a má takmer 30-ročné skúsenosti s problematikou migrantov.

Denník Washington Post napísal, že Ragsdale ICE neopúšťa, ale sa vracia na svoje pôvodné miesto zástupcu riaditeľa.

Ragsdale sa stal šéfom ICE v máji 2012 počas úradovania demokratického prezidenta Baracka Obamu. Vo funkcii zostal aj v prechodnom období, keď moc začal postupne preberať Obamov republikánsky nástupca Donald Trump.

Odvolal aj ministerku spravodlivosti

Ten v pondelok krátko pred výmenou Ragsdala odvolal z funkcie úradujúcu ministerku spravodlivosti Sally Yatesovú, ktorú Obama v roku 2015 vymenoval za námestníčku ministra spravodlivosti.

K tejto zmene došlo krátko po tom, čo Yatesová oznámila, že nariadila právnikom ministerstva, aby na súdoch neobhajovali prezidentov dekrét zakazujúci občanom siedmich moslimských krajín vstup na územie USA. Takisto vyhlásila, že si nie je istá legálnosťou Trumpovho dekrétu.

Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že Yatesová "sa spreneverila ministerstvu spravodlivosti tým, že odmietla presadiť právny poriadok určený na ochranu občanov Spojených štátov".

Televízia CNN informovala, že okamžite po zverejnení Trumpovho rozhodnutia Boente zložil neverejný sľub. Boente vzápätí zrušil Yatesovej príkaz o neobhajovaní Trumpovho dekrétu na súdoch. Podľa zdrojov CNN Trump oznámil Yatesovej, že ju odvoláva, listom, ktorý jej  doručil člen jeho administratívy.

01 - Modified: 2022-09-26 10:00:00 - Feat.: - Title: Trumpa a jeho deti obvinili z finančných podvodov. Hon na čarodejnice, reaguje exprezident 02 - Modified: 2022-09-21 19:13:17 - Feat.: - Title: Trump označil žalobu newyorskej prokurátorky za ďalší "hon na čarodejnice" 03 - Modified: 2022-09-21 17:10:18 - Feat.: - Title: Newyorská prokurátorka podala žalobu na Trumpa a jeho deti za finančné podvody 04 - Modified: 2022-09-16 04:58:12 - Feat.: - Title: Americká sudkyňa vymenovala nezávislého vyšetrovateľa dokumentov z Trumpovho sídla 05 - Modified: 2022-09-02 09:15:43 - Feat.: - Title: Trump povedal, že by v prípade znovuzvolenia skúsil omilostiť útočníkov na Kapitol
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2022 23:36