Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2017, 10:45

V Kanade vraždil sympatizant Trumpa a Le Penovej, neznášal prisťahovalcov

Muž z útočníkovho okolia ho opísal ako ultranacionalistického bieleho rasistu.

Alexandre Bissonnet
Zdroj: Reuters

Univerzitný študent, ktorý v nedeľu večer spáchal masaker v islamskom kultúrnom centre v kanadskom meste Québec, bol obvinený zo šesťnásobnej vraždy prvého stupňa a päťnásobného pokusu o vraždu.

Oznámila to v pondelok miestna polícia s tým, že naďalej sa vykonávajú domové prehliadky a očakáva sa vznesenie ďalších obvinení.

Obvineným je 27-ročný Alexandre Bissonnet z predmestia Québecu. Podľa svojho facebookového profilu, ktorý bol medzičasom zablokovaný, žil na québeckom predmestí Cap-Rouge. Študoval antropológiu a politológiu na Université Laval, ktorá je najstaršou vysokou školou s francúzskym vyučovacím jazykom v Severnej Amerike a navštevuje ju 42 500 študentov. Univerzita v pondelok potvrdila, že Bissonnet bol študentom na fakulte sociálnych vied.

Jeho spolužiaci uviedli, že bol dlhodobo proti prijímaniu utečencov. Údajne bol samotár, ktorý v diskusiách s ostatnými presadzoval pravicové názory. Niekoľko ľudí uviedlo, že bol na škole šikanovaný.

Trolloval v diskusiách

Väčšinu voľného času trávil tým, že "trolloval" v debatách v diskusných skupinách na Facebooku s utečeneckou tematikou. Administrátor jednej z nich François Deschamps oznámil, že Bissonet sa prejavoval ako xenofób. Útočil tiež v debatách feministiek.

Server The Globe and Mail ponúkol podrobnejší pohľad na politické názory vraha z Quebecu. Bissonet bol podľa serveru podporovateľom francúzskeho Národného frontu a jeho predsedníčky Marine Le Penovej, ktorá sa stavia proti prijímaniu utečencov a modliacich sa moslimov svojho času prirovnala k nacistickej okupácii.

Dvaja muži z blízkeho okolia útočníka serveru Journal de Québec oznámili, že Bissonet bol tiež podporovateľom Donalda Trumpa. Jeden z nich, Éric Debroise, opísal mladého vraha ako "ultranacionalistického bieleho rasistu". Jeho spolužiak Jean-Michel Allard-Prus dodal, že s útočníkom mnohokrát viedol diskusie o politike Trumpa. "Mal pravicové politické postoje, bol za podporu Izraela a staval sa proti imigrácii," uviedol.

Spolužiaci však na Bissonnetteovi nikdy nepozorovali agresívne tendencie. Podobne ho popísali aj susedia z predmestia Quebeku Cap Rouge. Podľa nich pôsobil ako dobrý človek, ktorého rodičia správne vychovali.

Ďalší podozrivý marockého pôvodu, ktorého polícia zadržala po útoku, bol prepustený na slobodu a v prípade figuruje len ako svedok.

Podľa televízie CBC je medzi šiestimi obeťami okrem iného majiteľ mäsiarstva či univerzitný profesor, ale aj otec dvoch detí, ktorý pracoval v oblasti informačných technológií, alebo otec troch dcér, pracujúci ako programovací analytik pre miestnu vládu. Vek obetí sa pohybuje od 39 do 60 rokov, pričom pochádzajú okrem iného z Alžírska, Tuniska a Guiney.

Trudeau sa obrátil na moslimov

Polícia odmietla špekulovať o možných motívoch streľby v Islamskom kultúrnom centre v Québecu (Centre culturel Islamique de Québec), využívanom aj ako mešita.

Zdroj blízky vyšetrovateľom pre agentúru Reuters uviedol, že zadržaný podozrivý je považovaný za "osamelého vlka".

V nemocnici stále zostáva päť zranených, 13 osôb s ľahkými zraneniami prepustili z nemocničného ošetrenia.

Útok Kanadu šokoval, pretože zákony týkajúce sa držby zbraní sú v tejto krajine prísnejšie než v susedných Spojených štátoch. V samotnom Québecu, ktorý má niečo málo cez 500-tisíc obyvateľov, došlo v roku 2015 iba k dvom vraždám.

Premiér Justin Trudeau sa po útoku osobne obrátil na milión moslimov žijúcich v Kanade.

"Vedzte, že si vás vážime. Môžete obohatiť našu krajinu nezmerateľnými spôsobmi. Je to váš domov. Včerajší strašný zločin proti moslimskej komunite bol teroristický čin spáchaný proti Kanade a proti všetkým Kanaďanom. Budeme smútiť s vami. Budeme vás brániť. Budeme vás mať radi. A budeme stáť pri vás," vyhlásil Trudeau.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.