Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2017, 12:55

Ruského opozičného politika museli hospitalizovať. Už druhýkrát ho ťažko otrávili

Tridsaťpäťročný ruský disident bol blízkym spolupracovníkom jedného z vodcov ruskej opozície Borisa Nemcova, ktorého zastrelili v centre Moskvy.

Ruského opozičného politika museli hospitalizovať. Už druhýkrát ho ťažko otrávili
Zdroj: Reuters

Jeden z hlavných ruských opozičných politikov Vladimir Kara-Murza mladší bol dnes prevezený s príznakmi ťažkej otravy do nemocnice a umiestnený na jednotku intenzívnej starostlivosti. Oznámil to na svojom webe denník Moskovskij komsomolec. Charakter ochorenia je podľa neho prakticky zhodný s kolapsom, ktorý Kara-Murzu postihol pred necelými dvoma rokmi.

V súčasnej dobe Kara-Murza pôsobí ako celoštátny koordinátor strany Otvorené Rusko, ktorú založil Michail Chodorkovskij. Odporca Kremľa a niekdajší miliardár dlhé roky väznený za údajné defraudácie a krádeže ropy žije teraz v exile.

V lete 2015 bol Kara-Murza akútne hospitalizovaný s diagnózou zlyhanie obličiek a ocitol sa na pokraji smrti. Podľa lekárov ho otrávili. S rovnakými príznakmi bol politik prevezený do nemocnice aj dnes. Podľa ošetrujúcich lekárov je jeho stav vážny.

Keď bol Kara-Murza po prvej otrave v roku 2015 prepustený z nemocnice, liečil sa v zahraničí. Po návrate do Ruska podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z otravy. Doložil ju analýzami zahraničných kliník, ktoré údajne potvrdzovali vysokú prítomnosť jedovatých látok v krvi. Výsledky vyšetrovania Kara-Murza dodnes nepozná, napísal Moskovskij komsomolec.

Otvorené Rusko nedávno oznámilo, že vyšle svojho kandidáta do prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia na budúci rok. V minuloročných parlamentných voľbách sa hnutie Michaila Chodorkovského neúspešne pokúsilo získať kreslá v Štátnej dume.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.