Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2017, 14:45

Ak Le Penová vyhrá voľby, vypíše referendum o zotrvaní Francúzska v únii

Marine Le Penová

Francúzsky krajne pravicový Národný front (FN) potvrdil dnes, že v prípade víťazstva svojej líderky Marine Le Penovej v nadchádzajúcich prezidentských voľbách vypíše referendum o zotrvaní Francúzska v EÚ.

Prísľub odznel na začiatku dvojdňovej schôdze FN v Lyone.

Manažér volebnej kampane strany David Rachline hovoril o "144 záväzkoch zacielených na navrátenie poriadku do Francúzska", medzi ktorými figuruje výrazné posilnenie bezpečnostných zložiek, odchod krajiny z bezvízovej schengenskej zóny či opätovné zavedenie francúzskej národnej meny.

Svoju predvolebnú kampaň začne tento víkend v Lyone aj samotná Le Penová, ktorá už v minulosti vyzvala na tzv. frexit.

Prieskumy naznačujú, že sa politička dostane do druhého kola jarných volieb. Na dnes má naplánovaných niekoľko rozhovorov a diskusií, v nedeľu vystúpi s prejavom ku svojim priaznivcom.

Dnes popoludní má mať v Lyone predvolebný míting aj nezávislý kandidát, proeurópsky zameraný Emmanuel Macron, niekdajší francúzsky minister hospodárstva. Dúfa, že do druhého kola prezidentských volieb takisto postúpi - a 7. mája sa v nich možno stretne v súboji s Le Penovou.

Ďalšími kandidátmi na prezidentské kreslo v Elyzejskom paláci sú ľavičiar Benoit Hamon zo Socialistickej strany (PS) a Francois Fillon z konzervatívneho politického subjektu Republikáni (LR). Fillon však momentálne bojuje s obvineniami ohľadom fiktívnych zamestnaní svojich rodinných príslušníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.