Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2017, 16:53 Aktualizované dňa 04.02.2017 o 20:07

Veľké protesty zabrali. Rumunská vláda stiahne kontroverzné nariadenie

Podľa premiéra Grindeanua vláda nariadenie formálne stiahne na nedeľňajšom zasadnutí.

Protesty v Bukurešti
Zdroj: Reuters

Rumunská vláda stiahne kontroverzné nariadenie o beztrestnosti niektorých korupčných činov, proti ktorému v uplynulých dňoch protestovali v uliciach Bukurešti i ďalších rumunských miest státisíce ľudí.

Oznámil to dnes rumunský sociálnodemokratický premiér Sorin Grindeanu a krátko pred ním aj predseda menšej koaličnej strany ALDE Calin Popescu-Tariceanu.

Podľa Grindeanua vláda nariadenie formálne stiahne na nedeľňajšom zasadnutí.

Oznámil tiež, že bude chcieť do debaty o reforme justičného systému zapojiť verejnosť, ktorej časť sa proti nariadeniu kabinetu postavila. Aj dnes sa v uliciach hlavného mesta Rumunska zhromaždilo približne 70-tisíc demonštrantov.

Podľa nového nariadenia mal ísť politický predstaviteľ do väzenia iba v prípade, že spôsobil škodu nad 200-tisíc lei (44 440 eur). Smernica takisto umožňuje skorumpovaným predstaviteľom v určitých prípadoch úplne uniknúť trestu - ak k zločinu došlo medzi členmi tej istej rodiny.

Vládne nariadenia vyvolalo takmer okamžite protesty rumunskej verejnosti. Pred parlamentný palác v hlavnom meste Bukurešť, ako aj do miest po celom Rumunsku prišli v uplynulých dňoch tisíce demonštrantov.

Rumunsko, člen Európskej únie od roku 2007, dosiahlo za posledné tri roky určitý pokrok v boji proti korupcii. Na starosti ho má osobitný orgán, poverený stíhať úplatných politikov a štátnych úradníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.