Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2017, 00:00

Španieli majú svoju oázu prosperity

Tres Cantos šokuje 5-percentnou nezamestnanosťou. Mesto má iba 50-tisíc obyvateľov, no sídli tu tritisíc firiem.

Čísla mestečka Tres Cantos v Španielsku vyvolávajú údiv. Najmä to o počte ľudí bez práce. Len o málo prekračuje 5 percent. V krajine s nezamestnanosťou nad 20 percent tak doslova svieti ako neónka. Ani španielska provincia Soria dlhodobo s najnižšou mierou pritom zatiaľ nedokáže zostúpiť na jednociferné číslo. Rekordér v nezamestnanosti, Cádiz s 35 percentami, si realitu Tres Cantos azda ani nevie predstaviť.

Aj ďalšie údaje sú zaujímavé. V 50-tisícovom mestečku sídli tritisíc firiem. Z Madridu tam denne za prácou dochádza 30-tisíc ľudí. Do iných metropol pritom ľudia z okolia zvyčajne za robotou prichádzajú. 60 percent obyvateľov má univerzitné vzdelanie. Na prebudenie zvedavosti veru viac nebolo treba. Vyrazil som do mestečka preskúmať, v čom väzí tento zázrak. Môžu sa poučiť aj iné mestá? Dnes už dôchodkyňa Ernestina Alardo hovorí, že áno. „V Tres Cantos stavili na univerzitu. Celý jeho vznik a ďalšia neustála spolupráca sa točili okolo nej. Dnes žneme výsledky,“ myslí si. Áno, Tres

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.