Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2017, 11:08

Sarkozy sa postaví pred súd. Čelí obvineniam z nelegálneho financovania kampane

Sarkozy vytrvalo popiera, že pri financovaní jeho prezidentskej kampane došlo k podvodom vo výške najmenej 18,5 milióna eur.

Sarkozy sa postaví pred súd. Čelí obvineniam z nelegálneho financovania kampane
Zdroj: Reuters

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa postaví pred súd pre obvinenia z nelegálneho financovania predvolebnej prezidentskej kampane z roku 2012, po ktorej vo voľbách nakoniec prehral. Podľa agentúry Reuters o tom dnes informovali súdne zdroje.

Súdne konanie sa týka aj ďalších 13 ľudí zapletených do prípadu, v ktorom bolo vznesené obvinenie, že pomocou podvodov vydal Sarkozy so svojimi spolupracovníkmi na kampaň viac, než je zákonom povolený limit 22,5 milióna eur.

Podľa vyšetrovateľov organizátori kampane prostriedky v tejto výške použili na predvolebné zhromaždenia, v snahe neprekročiť finančný limit na kampaň ich ale pomocou falošných faktúr dali do nákladov Sarkozyho pravicovej strany Zväz pre ľudové hnutie (UMP), predchodkyne terajších Republikánov (LR).

Podvody v kampani už skôr pripustila spoločnosť Bygmalion, ktorá sa na transakciách okolo financovania kampane podieľala. V knihe, ktorú Sarkozy vlani v januári zverejnil, ale exprezident píše: "Bezpochyby je tomu ťažké uveriť, ale prisahám, že je to úplná pravda: Nič som o tejto firme nevedel, kým škandál nevypukol."

62-ročný Sarkozy sa vlani usiloval o nomináciu v straníckych primárkach pred tohtoročnými prezidentskými voľbami, ale neuspel. Namiesto neho vyhral bývalý premiér jeho vlády François Fillon, ktorý čelí obvineniu hlavne z fiktívneho zamestnávania svojej ženy ako asistentky v parlamente za úplne neprimerané odmeny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.