Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2017, 14:50

Rumunská vláda ustala hlasovanie o dôvere. Parlament ju podržal

Rumunská vláda ustala hlasovanie o dôvere. Parlament ju podržal
Zdroj: Reuters

Rumunská vláda dnes ustala v parlamente hlasovanie o nedôvere, ktoré vyvolala opozícia. Informujú o tom tamojšie médiá.

Sociálnodemokratický kabinet, ktorý čelí kritike za to, že sa pokúsil obmedziť trestný postih niektorých korupčných činov, sa mohol spoľahnúť na viac ako 60-percentnú väčšinu v zákonodarnom zbore. Pod tlakom série demonštrácií za účasti státisícov ľudí vláda už v nedeľu od svojho zámeru ustúpila.

V hre je teraz demisia ministra spravodlivosti Florina Iordacheho, ktorú o deň skôr prezident Klaus Iohannis označil za nedostatočnú. Hlava štátu, ktorá vládu obvinila zo zodpovednosti za politickú krízu, do ktorej sa krajina v posledných týždňoch dostala, si ale ani sama pád kabinetu nepriala.

V Rumunsku sa v posledných týždňoch konali rozsiahle demonštrácie. V nedeľu, kedy po celej krajine demonštrovalo vyše pol milióna ľudí, vláda návrh stiahla. Návrh mal zrušiť postih za niektoré korupčné trestné činy a za zneužívanie úradného postavenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.