Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2017, 11:50

Z francúzskej jadrovej elektrárne hlásia výbuch, jeden reaktor odstavili

Päť osôb sa ľahko priotrávilo.

Z francúzskej jadrovej elektrárne hlásia výbuch, jeden reaktor odstavili
Zdroj: Reuters

Z jadrovej elektrárne na západe Francúzska bol dnes ohlásený výbuch, pri ktorom sa podľa miestnych úradov ľahko zranilo päť ľudí. Denník Ouest-France napísal, že jadrový materiál neunikol. Elektráreň je na pobreží pri meste Flamanville, kam zamierili záchranné jednotky z niekoľkých miest.

Explóziu zaznamenali okolo 10:00 SEČ v strojovni elektrárne. "Nebolo nutné spustiť mimoriadny bezpečnostný plán, pretože nie je žiadne riziko jadrového úniku," napísal denník s odvolaním sa na prefektúru.

Podľa hasičov sa explózia aj následný požiar týkajú centra elektrárne, ktoré je mimo jadrovú zónu.

"Je to z technického hľadiska významný incident, ale nejde o jadrovú nehodu, pretože explózia bola mimo jadrovú zónu," povedal predstaviteľ miestnej prefektúry Olivier Marmion. "Päť osôb sa ľahko priotrávilo, ale nie sú zranení," dodal Marmion.

Potvrdil tiež, že jeden z dvoch reaktorov bol po explózii odstavený. V elektrárni, ktorá patrí energetickej firme EDF, sú dva tlakové reaktory z rokov 1986 a 1987, z ktorých každý vyrába 1,3 gigawattov elektriny. Buduje sa tretí reaktor, ktorý má byť dokončený na budúci rok.

Firma EDF ani agentúra pre jadrovú bezpečnosť informácie o nehode nekomentovali. Podľa denníka Le Figaro si zástupca EDF neprial reagovať a odkázal iba na oznámenie prefektúry, ktorá vylučuje riziko úniku jadrového materiálu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.