Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2017, 15:57

Maďarský minister: Obnovíme zadržiavanie žiadateľov o azyl, postavíme ďalší plot

Maďarský minister: Obnovíme zadržiavanie žiadateľov o azyl, postavíme ďalší plot
Zdroj: Reuters

Maďarská vláda predloží parlamentu balíček noviel príslušných zákonov v záujme opätovne zaviesť zadržiavanie žiadateľov o azyl. V prípade, že sa migračná situácia zhorší, je Maďarsko pripravené postaviť ďalšie hraničné zábrany, oznámil dnes v Budapešti minister riadiaci úrad vlády János Lázár.

Podľa agentúry MTI minister povedal, že v zmysle tohto návrhu budú v čase krízovej situácie prisťahovalectva žiadatelia o štatút utečenca povinní zdržiavať sa až do právoplatného rozhodnutia na vyznačených uzatvorených miestach.

Tieto budú podľa jeho slov umiestnené na hraniciach, kde postavia kontajnerové ubytovne s kapacitou 200-300 ľudí. Zariadenia budú vybavené telekomunikačnými prostriedkami, ktoré budú spĺňať podmienky pre realizáciu súdneho pojednávania.

Cieľom tohto opatrenia je zamedziť trestným činom a teroristickým útokom zo strany migrantov, dodal Lázár, podľa ktorého je v súčasnosti v otvorených táboroch v Maďarsku umiestnených 586 ľudí. "Vzhľadom na to, že sa títo cudzinci zatiaľ môžu voľne pohybovať, znamenajú bezpečnostné riziko," zdôraznil.

Minister podotkol, že kabinet ďalej rozhodol o posilnení podpory pre charitatívne organizácie, ktoré pomáhajú na hraniciach. Vláda avizovala aj posilnenie armády.

"Je jasné, že bezpečnostná situácia v Európe sa zhoršila, a je tiež zrejmé, že si Maďarsko musí strážiť svoje hranice," konštatoval Lázár a dodal, že v prípade, ak sa migračná situácia zhorší, Maďarsko vybuduje novú líniu hraničných zábran, ktoré doplnia a posilnia súčasný plot.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.