Šéf najväčšej maďarskej opozičnej strany TISZA Péter Magyar. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Orbán je v defenzíve a v prieskumoch stráca čoraz viac. Volebný rival Magyar ho troluje na každom kroku

16.01.2026, 12:32
  • Maďarsko už pozná dátum parlamentných volieb a zatiaľ to vyzerá, že éra Viktora Orbána by po neuveriteľných pätnástich rokoch mohla skončiť.
  • Iniciatívu si totiž drží Péter Magyar, ktorý sa z lojálneho člena vládnucej strany Fidesz prerodil v premiérovu nemesis.
  • Predvolebná kampaň teda sľubuje drámu, akú Maďarsko už takmer dve dekády nezažilo.

Je to už viac ako rok, čo na maďarskej politickej scéne došlo k nevídanému javu: vládnuci Fidesz prišiel o vedúcu pozíciu v predvolebných prieskumoch. Predstihla ho donedávna marginálna strana Tisza, ktorú len o pol roka predtým prevzal Péter Magyar a vzápätí s ňou urval šokujúcich sedem miest v europarlamente.

Péter Magyar: Muž, ktorý by mohol ukončiť Orbánovu vládu.

Mnoho expertov čakalo, že sláva mladého a výrečného kritika Orbánovho establishmentu tým dosiahne svoj zenit. O osemnásť rokov starší premiér má predsa k dispozícii obrovský politický, mediálny aj biznisový aparát, aby si v aprílových parlamentných voľbách došiel pre ďalšie bezpečné víťazstvo.

Tomu však zatiaľ nič nenasvedčuje.

Rival Fideszu, ktorý rastie

Náskok Tiszy v prieskumoch agentúry Median sa za posledný rok ešte navýšil. V množine rozhodnutých voličov aktuálne činí dvanásť percentuálnych bodov, v celkovej populácii sedem.

„Sme v úplne inej situácii ako pred štyrmi rokmi,“ pripomína politológ Gábor Török situáciu pred minulými voľbami, keď sa na Fidesz v prieskumoch nakrátko dotiahla zjednotená opozícia. Nesúrodý zlepenec deviatich strán od krajnej pravice po zelených však vo voľbách neuspel a vzápätí sa rozpadol.

image

Referendum o O...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. január 2026 12:32