Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2017, 08:52

Dekriminalizácia domáceho násilia v Rusku zvyšuje počet obetí. Niekde až trojnásobne

Kontroverzný zákon prezident Vladimír Putin podpísal začiatkom tohto týždňa.

Dekriminalizácia domáceho násilia v Rusku zvyšuje počet obetí. Niekde až trojnásobne
Zdroj: Reuters

Po schválení zákona zmierňujúceho postih za domáce násilie sa počet rodinných incidentov v ruskom Jekaterinburgu zvýšil takmer trojnásobne. Na svojom blogu to napísal starosta štvrtého najväčšieho ruského mesta Jevgenij Rojzman.

Podľa nového znenia zákona činy, ktoré nespôsobia zranenie alebo v prípade dospelých pracovnú neschopnosť, budú považované za priestupok. Ako trestný čin bude u toho istého páchateľa hodnotený až druhý takýto prípad. Podľa kritikov zákon nahráva tyranským členom domácnosti a odrádza obete od nahlásenia konfliktu.

Štatistika z prvých dní platnosti novely podľa jekaterinburskej radnice kritické názory podporuje. Kým do minulého týždňa vychádzala tamojšia polícia denne k približne 130 takým prípadom, v tomto týždni je to 350 incidentov denne. "Medzi ľuďmi vznikol dojem, že čo sa skôr nesmelo, teraz už sa smie," podotkol starosta.

V Rusku podľa správy OSN z roku 2010 každoročne zomrie po útoku manžela či iného príbuzného 14 000 žien. Každoročne je potom fyzicky napadnutých 26 000 detí, 2000 z nich sa uchýli k samovražde, 10 000 k úteku z domova. Na úrady sa o pomoc obracia iba 40 percent napadnutých žien.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.