Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2017, 18:37

Zostal len lev s medveďom. Zvieratá v mósulskej zoo neprežili dlhú ofenzívu

Zvieratá v mósulskej zoo zostali mesiace bez jedla, pretože sa ocitli uprostred vojnovej zóny.

Zostal len lev s medveďom. Zvieratá v mósulskej zoo neprežili dlhú ofenzívu
Zdroj: Reuters

Pri obrane pred ofenzívou irackej armády na jeseň minulého roka využíval Islamský štát (IS) tamojšiu zoo ako zázemie pre útoky na pozície irackých jednotiek. Väčšina zvierat zomrela hladom, zabila ich delostrelecká paľba, alebo utiekla. Po skončení bitky tak v klietkach našli nažive len jedného medveďa a leva.

Zoo sa dlhú dobu nachádzala priamo na frontovej línii bitky o Mósul a počas viac ako troch mesiacov IS zamestnancom vo vstupe do areálu bránil. Jedného podľa informácií webu Middle East Eye (MEE) dokonca džihádisti brutálne zbili, keď sa pokúsil do zoo preniknúť. O zvieratá sa tak nemal kto starať a veľké množstvo ich preto zahynulo od hladu.

V priebehu bitky bol navyše areál zasiahnutý delostreleckým granátom, ktorý zabil paviána a poničil klietky opíc a tropických vtákov, ktorí neskôr uleteli. Väčšina zvierat ale zomrela od hladu a niektoré zožrali predátori zo susedných klietok. Medveď zostal nažive len preto, že zo zúfalstva zožral svoje mláďatá.

"Zvieratá tu zažili hrozné obdobie, rovnako ako my. Boli vystrašené ako my, zraňované ako my a zabíjané ako my," cituje jedného zo zamestnancov zoo web MME.

Keď boje v oblasti poľavili, chopili sa iniciatívy miestni, ktorí napriek vlastnej materiálnej núdzi preživšieho leva a medveďa chodili kŕmiť. Tým sa vďaka nim podarilo prežiť. Teraz sa o zvieratá stará miestna nezisková organizácia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.