Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2017, 09:03 Aktualizované dňa 12.02.2017 o 17:33

Švajčiari zjednodušili udeľovanie občianstva imigrantom. V referende odmietli zimnú olympiádu aj reformu daní

Švajčiari zjednodušili udeľovanie občianstva imigrantom. V referende odmietli zimnú olympiádu aj reformu daní
Zdroj: Reuters

Švajčiarski voliči dnes v referende zamietli návrh na komplexnú daňovú reformu, ktorý mal za cieľ zosúladiť Švajčiarsko s medzinárodnými daňovými normami.

Reforma mala zrušiť dvojaký daňový systém, ktorý zdaňuje nižšie zahraničné firmy, aby ich prilákal investovať vo Švajčiarsku.

Švajčiarska verejnoprávna televízia SRF oznámila, že proti reforme korporátnych daňových sadzieb sa vyslovilo 59,1 percenta voličov.

Kritici návrhu reformy, medzi ktorými boli aj predstavitelia vlády a veľká časť politickej ľavice, varovali, že iniciatíva by vyprázdnila daňové pokladnice a má iba neistú návratnosť.

Navrhovatelia iniciatívy argumentovali, že daňová reforma je potrebná, aby sa udržala konkurencieschopnosť krajiny, ktorá má málo vývozných prírodných zdrojov a je silno závislá na globalizovaných priemyselných odvetviach ako sú financie či farmaceutiká.

Dnešné referendum bolo najnovším príkladom priamej demokracie, ktorá poskytuje voličom možnosť vyjadriť sa k politickým rozhodnutiam. V tretej referendovej otázke 61,9 percenta voličov schválilo navrhované výdavky na infraštruktúru.

Voliči vo východošvajčiarskom kantóne Graubünden dnes v referende zamietli návrh, aby sa tam v roku 2026 konali zimné olympijské hry. Pred štyrmi rokmi kantón v podobnom referende zamietol návrh na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022, ktoré napokon budú v Pekingu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.