Reuters
StoryEditor

Pretrhnutie nehrozí. Kalifornská priehrada Oroville je stabilizovaná, evakuácia naďalej platí

13.02.2017, 06:25
Autor:
ČTKČTK
Problémy odštartovala diera v sklze hlavného prelivu, kadiaľ bežne odteká prebytočná voda.

Vodohospodári stabilizovali vyhrotenú situáciu na priehrade Oroville v severnej Kalifornii, kde erózia vážne poškodila takzvané sklzy, teda odtokové dráhy prelivov.

Pretrhnutie diela, ktoré sa potýka s nadbytkom vody, ale podľa odborníkov nikdy nehrozilo, napísal denník The Washington Post. V oblasti pod priehradou však naďalej platí vyhlásená evakuácia, ktorá sa dotkla takmer 200.000 ľudí.

Začiatkom tohto mesiaca technici nečakane zistili, že erózia podomlela hlavný sklz od primárneho prelivu. Vo viac ako kilometer dlhom betónovom koryte je veľká diera, ktorú zatiaľ nie je možné opraviť napríklad zasypaním kameňmi.

Kvôli silným dažďom a topeniu snehu pritieklo do priehrady toľko vody, že prvýkrát v päťdesiatročnej histórii diela začala pretekať mimo primárny preliv aj cez ten núdzový. Od núdzového prepadu nie je vybudovaný betónový sklz a ako odtokový kanál tu slúži stráň. Voda následne poškodila aj tento núdzový sklz.

Hladina vody v priehrade medzitým výrazne poklesla a už v nedeľu večer sa odtok cez núdzový preliv zastavil. Situácia sa stabilizovala aj na sklze pod hlavným prelivom a odtoková dráha nevykazuje žiadne ďalšie erózne škody. Vodohospodári naďalej cez preliv odpúšťajú približne 3000 kubických metrov za sekundu.

Viac ako dva kilometre dlhá umelá nádrž Oroville pojme asi štyri kubické kilometre vody. Priehrada má sypanú hrádzu, ktorá je s 230 metrami najvyššou v USA. Vodné dielo slúži ako zásobáreň vody, na výrobu elektriny a plní i protipovodňovú funkciu.

18. máj 2022 05:48