Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2021, 11:27 Aktualizované dňa 14.09.2021 o 12:04

Českí prezidenti v nemocnici: v opatere lekárov skončil Zeman aj Klaus

Podľa Zemanovho poradcu Martina Nejedlého ide o pravidelnú prehliadku.

Českí prezidenti v nemocnici: v opatere lekárov skončil Zeman aj Klaus
Zdroj: TASR/AP

Český prezident Miloš Zeman aj bývalý prezident ČR Václav Klaus boli hospitalizovaní v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici.

"Prezident Miloš Zeman bol v utorok hospitalizovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici," potvrdila iDNES.cz hovorkyňa nemocnice Jitka Zinke. O udalosti informoval ako prvý denník Právo. Podľa jeho informácií prezidenta odprevadila aj manželka Ivana.

Pravidelná prehliadka

Podľa Zemanovho poradcu Martina Nejedlého ide o pravidelnú prehliadku. "Počul som pána prezidenta, že sa dohaduje cez svojho kancelára a tajomníka, aby dohodol termín na pravidelnú prehliadku," povedal portálu Nejedlý.

Vo vojenskej nemocnici bol Zeman v posledných rokoch niekoľkokrát. Vlani mu v nej operovali zlomenú ruku, ktorú si zranil pri páde. O rok skôr v ÚVN zostal štyri dni na rekondičnom pobyte. Dlhodobo sa prezident lieči s neuropatiou nôh a cukrovku. Kvôli problémom s nohami začal tento rok používať invalidný vozík.

Klaus mal od soboty zdravotné problémy, hlavne s vysokým tlakom. Po dohode s lekármi bol hospitalizovaný.

Vysoký tlak

O hospitalizácii Klausa cez víkend informoval ako prvý denník Právo. "Môžem potvrdiť, že exprezidenta Klausa trápil cez víkend vysoký tlak," povedal redakcii iDNES.cz hovorca Petr Macinka.

Exprezident Václav Klaus prekonal koncom februára covid, kvôli ktorému musel byť hospitalizovaný v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici. Podľa hovorcu Macinka Václav Klaus absolvoval celú svoju liečbu v domácom prostredí, bez nutnosti akejkoľvek nadštandardnej či nemocničnej starostlivosti.

​Osemdesiatročný exprezident je však stále v dobrej fyzickej kondícii. Tento rok v auguste opäť nechýbal pri Svätovavrinecké púti v Krkonošiach a absolvoval cestu z Lúčnej búdy na Snežku "Meranie času už nie je môj cieľ. Vyjsť na Snežku je môj cieľ. Dneska je krásne, presne tak, ako to má vyzerať. Človek ani nie je super spotený, ani mu nie je zima," popisoval Klaus svoje dojmy po výšľape.

Klaus okrem iného patrí k známym odporcom rúšok, očkovania aj proticovidových opatrení. Opakovane vystupoval na verejnosti bez rúška či inej ochrany tváre.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.