Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2017, 08:08

Rusko porušilo staré dohody. Rozmiestnilo nové strely s plochou dráhou letu

Odzbrojovacia dohoda o zákaze pozemných striel stredného doletu je považovaná za medzník na konci studenej vojny.

Rusko porušilo staré dohody. Rozmiestnilo nové strely s plochou dráhou letu
Zdroj: Reuters

Rusko tajne rozmiestnilo nové strely s plochou dráhou letu napriek výhradám amerických predstaviteľov, že tým poruší odzbrojovaciu dohodu o zákaze pozemných striel stredného doletu, považovanú za medzník na konci studenej vojny. Uviedol to denník The New York Times na svojej internetovej stránke s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov.

Sovietsko-americká zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu v Európe, ktorá nadobudla platnosť v roku 1988, zakazuje rozmiestňovanie pozemných rakiet s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Ustanovenia dohody naplnili obe signatárske krajiny v roku 1991.

USA už v roku 2014 varovali, že Rusko porušuje túto dohodu skúškami novej strely. Počas fázy skúšok sa vláda Baracka Obamu snažila Rusov presvedčiť, aby toto porušenie dohody napravili. Teraz však americkí predstavitelia dospeli k záveru, že "zakázaná strela" dosiahla úplnej operatívnosti a bola tajne rozmiestnená.

Výzva pre Trumpa

Rusi teraz disponujú dvoma oddiely týchto striel, z ktorých jeden sa stále nachádza na skúšobnej strelnici Kapustin Jar na juhovýchode európskej časti Ruska. Druhý oddiel sa presunul na inú základňu, oznámil denníku vysoko postavený predstaviteľ, ktorý nebol oprávnený prezradiť ďalšie podrobnosti z hlásení rozviedky.

Tento krok podľa denníka predstavuje veľkú výzvu pre nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý volal po zlepšení vzťahov s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

A to práve v čase, keď sa Trumpova vláda snaží zaplniť kľúčové pozície na ministerstvách zahraničia a obrany a nájsť trvalú náhradu za poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý odstúpil po odhalení, že mylne informoval o svojich rozhovoroch s ruským veľvyslancom vo Washingtone.

Posilnenie protiraketovej obrany

Ruský program silne znepokojuje Pentagon, ktorý ako možnú odpoveď navrhoval posilnenie protiraketovej obrany v Európe, alebo rozmiestnenie pozemných a námorných striel s plochou dráhou letu.

Generál Philip Breedlove pred vlaňajším odchodom z čela NATO varoval, že rozmiestnenie striel je z vojenského hľadiska tak dôležitý krok, že nemôže zostať bez odpovede.

Ruský krok by podľa denníka tiež mohol zvýšiť ohrozenie členských štátov Severoatlantickej aliancie. Nový americký minister obrany Jim Mattis sa má stretnúť so svojimi európskymi partnermi v Bruseli v stredu.

Američania nazývajú ruskú strelu SSC-X-8, alebo SSC-8, Rusi podľa serveru GlobalSecurity 9M729. Každý oddiel je vyzbrojený štyrmi odpaľovacími zariadeniami, ktoré sa veľmi silno podobajú odpaľovacím zariadeniam taktických rakiet Iskander, čo podľa generála Breedlovea silne sťažuje rozpoznanie a overenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.